21 bölgeye giriş yasağı

  • Haberin Tarihi: 19 Eylül 2015
  • Bu haber 925 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
21 bölgeye giriş yasağı

Mardin Valiliğinden, Midyat, Mazıdağı, Savur, Dargeçit ve Nusaybin ilçelerindeki bazı alanların 1 Eylül 2015-1 Mart 2016 tarihlerinde “özel güvenlik bölgesi” ilan edildiği bildirildi.
Mardin Valiliği terör olaylarının artması ve vatandaşların, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmaları, Günlük hayatlarının olumsuz etkilendiğini, vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığını belirterek 5 ilçede 21 bölgeyi 6 ay süreyle güvenlik bölgesi ilan etti.
Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada; Mardin ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu kapsamda, Valiliğimiz öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırından korunması maksadıyla; ilimiz sınırları içinde emniyet ve asayiş temin etmek için hukuk kuralları çerçevesinde 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince; basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulan (4) bölge 18 Ağustos 2015 – 01 Eylül 2015 tarihleri arasında (15) gün süre ile özel güvenlik bölgesi ilan edilmiş ve bu süre bitiminde ise (15) gün süre ile tekrar uzatılmıştır.
Bu kapsamda, BTÖ mensuplarının, özellikle vatandaşların can güvenliğini tehdit edecek ve kamu düzenini zedeleyecek şekilde terör faaliyetlerini devam ettireceği değerlendirildiğin-den, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek için 21 Ağustos 2015 tarihli ve 2015/8058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile aşağıda mevki ve açıklamaları yazılı (21) bölge 01 Eylül 2015 – 01 Mart 2016 tarihleri arasında (6) Ay süreyle Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın özel güvenlik bölgesi ilan edilen bu bölgelere girmesi yasaklanmıştır.

Yasaklı bölge olarak ilan edilen yerler:
Midyat İlçesi’ndeki Masara Mevkii, Hırbeesko Tepe, Mazıdağı İlçesi’ndeki Kerrike Mevkii, Şengil Tepe Mevkii, Savur İlçesi’ndeki Bin Dere Mevkii, Dargeçit İlçesi’ndeki Ulaş-Haşiki Tepe Mevkii, Direkefsiret-Yumurtalı Bölgesi Mevkii, Nusaybin İlçesi’ndeki Yelekli Mahallesi Mevkii, Cinat Mevkii, Şehrata Mağaraları, Dağiçi Mahallesi (köy), Terörist Mezarlığı Mevkii, Dibek Dağı Mevkii, Üçköy Mahallesi (Köy) Cadde Deresi mevkii, Variboşa Tepe, Hırbesor Sırtları, Kevribuka Tepe, Defsori Deresi, Mescid Deresi, Gündük Sırtları, Reşim Deresi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın