26.Dönem Vekilleri TkMM ile Tanışıyor

  • Haberin Tarihi: 12 Aralık 2015
  • Bu haber 815 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Kısa adı TkMM olan Türkiye küçük Millet Meclisleri sanırım rüştünü ispat etti ve bir anlamda kimi Sivil Toplum Örgütleri, Gazeteciler ve Siyasiler nezdinde bağımlılık kazandı. Bağımlığın böylesi dost başına diyorum.

2008 yılında Abdurrahman Dilipak ve Şanar Yurdataban(Sıralama alfabetiktir yanlış anlaşılmasınJ))..) kafa kafaya vererek ortaya koydukları TkMM ister inanın ister inanmayın AK Parti döneminde kamuya kazandırılan, Meclis ve Belediyelerimiz üzerinde etkili olan/olabilen önemli kazanımlarımızdan biridir.

Her ayın ilk hafta sonu “vekil müvekkil buluşmasını” sağlayarak, ülke gündemini taşrada değerlendirip, illerden gelen tutanakları Ortak Payda raporu haline getirip meclise göndermektedir.

“ön yargılar giremez” sloganıyla iyi bir diyalog oluşmasına zemin hazırlarken, “kimse kimsenin yerini dolduramaz” ilkesiyle şehrin tüm dinamiklerinin sesini meclise taşıyor, “söz uçar, yazı kalır” vecizesini hayata geçirerek her konuşmacının konuşma özetini ilinin tutanağına alıyor, “şeffaflık esastır” pratiğinin tecelli ettiği bu özgür düşünce platformu çalışmaya başladığından bu yanı bütün tutanakları herkese açıktır. İsterseniz google’de “TkMM.net” yazın istediğiniz ilin tutanaklarını inceleyin. İnanmakta zorlana bilirsiniz TkMM çalışmaları anlatılamaz yaşanır.

2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatı Bağdat formuna verdiğim tebliğimin bir paragrafını TkMM’lere ayırmış İslam Dünyasıyla örnek bir çalışma olarak paylaşmıştım.

Bu meclislerin çalışmasında TkMM ailesine destek veren Eski Başbakanımız şu andaki Cumhurbaşkanımıza, 2011/84 genelgesiyle bilfiil tüzük düzeyinde destek veren DTP yöneticilerine, her yıl 23 Nisan’da TkMM ailesini TBMM’de ağırlayan MHP’nin grup başkan vekili Mehmet Şandır’a, AK Parti Grup Başkan vekili Mahir Ünal’a ve Her fırsatta İkMM’ye katılan Musa Çam’a teşekkür etmeyi bir borç bilirim, Ayrıca 24.Dönem Diyarbakır vekillerinden Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz’a ve Cuma İçten’e de şehrimin vekilleri olması itibariyle müteşekkirim.

Ayrıca bu meclislere katılanlar bir birine teşekkür etmekten çok birbirini tebrik edebilirler. Çünkü bu meclis hepimizin, protokolün olmadığı, alkış ve tezahüratın yasak olduğu ender platformdan biridir.

7.yılına girmeyi başaran TkMM, paydaşları nezdinde her geçen gün daha da değer kazanıyor. TkMM Mutfak yönetimini tebrik etmek lazım ki, bu sene farklı bir tanıtım yolu denedi ve 22 İlden TkMM yerel koordinatörleriyle, Basın ve Medya mensuplarıyla 70’ın üstünde Milletvekilleriyle 16 Aralık 19:00-21.00 saatleri arasında Ankara Demonti otelde bir kokteyl verecek. Katılımcılardan biri de benim inşallah.Tüm katılımcıları şimdiden tebrik ediyorum, kendimi de tabi.

Umut ediyorum ki katılımcı vekillerden biri mecliste söz alacağı gündem dışı bir konuşmasını TkMM’lere verir ve tüm vekilleri bu meclislerin çalışmalarından haberdar eder.

Demokratikleşmek kolay değildir, kimsi süreci olumlu kimisi ise olumsuz değerlendiriyor, TkMM ailesi olarak hürriyetimizin şansını bu yönde kullandık, maalesef birileri de hendek kazarak kullanıyor, bu da ayrı bir sorun.

TkMM’lerin faal olduğu; Adana, Adıyaman, Batman, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla/ Bodrum, Muş, Sakarya, Şanlıurfa, Van..   İllerinden birinde yaşıyorsanız ilinizin meclisini bir an evvel hem tanıyın hem de sahiplenin, başka bir ilde yaşıyorsanız neden ilimizde bu seçkin meclis yok diye lütfen sorgulayın olur mu?

TkMM’nin tanıtımını bir yazıya sığdırmak mümkün değildir. Bu kadarıyla yetiniyor, bir an evvel bu meclislerle tanışmanızı tavsiye ediyorum.

“TkMM’ye katılın, sesiniz TBMM’ye ulaşsın”

Sloganıyla sizleri selamlıyorum.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın