30 Büyükşehir arasında Tıp Fakültesi olmayan tek il : MARDİN

  • Haberin Tarihi: 19 Kasım 2020
  • Bu haber 220 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
30 Büyükşehir arasında Tıp Fakültesi olmayan tek il : MARDİN

Mardin’de hizmet veren 54 dernek, vakıf, oda ve sendikanın oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Mardin’e Tıp Fakültesi kurulması için kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında Mardin’de bulunan yerel ve ulusal medya kuruluşlarını da ziyaret eden Platform sözcüsü Ahmet Ceylan, Mardin Memur Sen Başkanı Eyüp Değer, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı A.Kadir Üründü, Mardin İlim Yayma Şube Başkanı Necmettin Başboğa gazetemizi ziyaret ederek kampanyaya destek istedi.

Ziyarette gazetemiz imtiyaz sahibi Rıdvan Fidan ve Yazı işleri Müdürü Mehmet Sait Çakar ile bir süre sohbet eden heyet, Mardin Devlet hastanesinin yeni yapılan ek binasının tıp fakültesinin ilk basamağı olan araştırma hastanesi olarak hizmet vermesini istedi.

Platform sözcüsü Ahmet Ceylan, Mardin’in 30 büyükşehir arasında tıp fakültesi olmayan tek il olduğuna dikkat çekerek, bu noktada herkesten destek beklediklerini söyledi.

 Ceylan, Mardin’in eğitim altyapısı başta olmak üzere tıp fakültesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca Irak’tan ve Suriye’den azımsanmayacak sayıda kişinin tedavi amaçlı Mardin’e geldikleri bir gerçektir. Türkiye’de 60 ilde 111 tıp fakültesi olmasına rağmen 26. Büyük şehir olan Mardin’de olmaması büyük bir eksikliktir. Her yıl tüm poliklinikler itibariyle Mardin’de 4 milyona yakın muayene yapılmakta, bunların çoğu  başka yere sevki gerçekleştirilmektedir. Bu sevklerden acil servislerden çevre illere yapılması ciddi bir sağlık hizmetine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.  Rakamlardan açıkça anlaşılacağı gibi Mardin’de Tıp fakültesinin açılması bir zaruret halini almıştır. Bu kampanyaya gerekirse 15 Temmuz Şehitler Parkında tüm Mardinlilerden imza toplayarak Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz edebiliriz. Ziyaret amacımız bu kampanyayı basınımız yoluyla da halkımıza ve il dışında bulunan tüm Mardin’lilere duyurmaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren gazetemiz imtiyaz sahibi Rıdvan Fidan, Mardin için taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Elbetteki Mardin’e yapılacak olan tıp fakültesi için her türlü desteğe hazırız. Ancak bu çalışmalar sadece sivil toplum kuruluşları ve basın yoluyla yapılacak isteklerden çok Mardin’i seven ve Mardin için vefa borcu olan herkesin destek vermesi lazım. Başta üniversitemiz, İdarecilerimiz, siyasilerimiz ve işadamlarımız olmak üzere neyi ne zaman ve ne istediğimizi bilerek durumun aciliyetini anlatabilmektir. Ziyaretiniz için teşekkür ederim “dedi.

Daha sonra heyet toplu fotoğraf çekerek gazeteden ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın