40 derecede oruç tutup tarlada çalışıyorlar

  • Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2015
  • Bu haber 899 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
40 derecede oruç tutup tarlada çalışıyorlar

Tarım işçileri, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 40 derece sıcakta oruç tutarak çalışıyor.
Kızıltepe Ovasında biçilen buğdayın yerine ikinci ürün olan mısırı eken çiftçiler, mısırın zamanında yetiştirmek için Ramazan ayı ve sıcaklara rağmen çalışıyor.
Tarlada işçi olarak çalışan Suriyeli Muvaffak Muhammed, Suriye Haseki şehrinden geldiğini sıcağa rağmen çalışmak zorunda olduklarını söyledi.
Alakuş Köyünde çiftçilik yapan Mustafa Yusufoğlu, mısır ekim zamanı olduğunu, ürünü zamanında yetiştirmek için oruçlu olmasına rağmen sıcakta çalışmak zorunda kaldığını belirtti.
Yusufoğlu, “Bu sene oruç, 20 saate yakındır. Bayağı zorluyor bizi. Ama insanın ekmeğidir. Mecburen çalışıyoruz. Başka bir şansımız yok” dedi.
Celal Yusufoğlu ise, gölgede hava sıcaklığının 40 dereceyi bulmasına rağmen çalıştıklarını ve sıcakta güneş altında sabahtan akşama kadar çalışmakta zorlandıklarını kaydetti.
Emeklerinin boşa gitmemesi için çalışmak zorunda olduklarını ifade eden Yusufoğlu, şöyle konuştu:
Mısırı ekmemiz lazım. Bu ikinci üründür. Bir gün bizim için bir gündür. Mutlaka bir an önce ekmemiz lazım. Oruç olunca da daha da zorlanıyoruz. Şu anda çiftçiler Kızıltepe Ovasında herkes çalışıyor.
Bir an önce ekmezsek 5 ay sonra bu mısır soğuk vurur emek boşa gider.”
Anestezi Bölümünü bitiren Başkan Yusufoğlu da, ailesine yardım etmeye geldiğini yüksek sıcağa rağmen bir an önce mısırı ekmeye çalıştıklarını belirtti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın