6-7 ekim olaylarının yıldönümünde esnaftan sağduyu çağrısı

  • Haberin Tarihi: 6 Ekim 2015
  • Bu haber 931 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
6-7 ekim olaylarının yıldönümünde esnaftan sağduyu çağrısı

6-7 Ekim olaylarının yaşandığı bölge ve Mardin’de o tür olayların bir bir daha yaşanmaması için esnaf ve vatandaşlar duygularını dile getirdi.
6-7 Ekim olaylarının yıl dönümünde Mardinli esnaf ve vatandaşlar sağduyu çağrısında bulundu.
Olayların yaşandığı Ekim 2014 yılında bölgede çok ciddi bir tahribat oluşmuştu. İnsanların öldüğü, vatandaşların sokağa döküldüğü, iş yerlerinin yakıldığı 6-7 ekim olaylarını Mardinli vatandaşlar bir daha yaşamak istemiyor.
Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, Siyasilerin Seçim arafesinde ve hassas olan bölgemizde söylemlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik: Tabi 6-7 Ekim olaylarını anarken üzülüyoruz. O günlerin geri gelmemesini diliyoruz. Yani 50 küsur insan hayatını kaybetti. Milyarlarca lira zarar gördü. İnsanların iş yerleri yakıldı. Mağazalar yakıldı, oteller yakıldı. Bu bölge halkı olarak istemediğimiz benimsemediğimiz günlerdi. O günlerin geri gelmesini istemiyoruz. Tabi ki bu seçim arefesinde siyasilerin konuşma dillerine dikkat etmelerini diliyorum. Çünkü söyledikleri her kelime bölgede farklı yansımalar ile geri dönebilir. Sert söylemlerden kaçınılmalı. Siyasiler olsun, bilim insanları olsun, Kanaat önderleri olsun bu konuda daha hassas demeçler vermeli. Bölgenin tansiyonunu, insanların tansiyonunu düşürecek bir barış ortamının sağlanması yönünde demeçler vermeleri gerekir. Konuşmalarını bu yönde yapmalarını diliyorum. 6-7 Ekim bölge için felaketti tek kelime ile felaketti. Tekrar yaşanmasını asla ve asla istemiyoruz.
Esnaf Adnan Köle: Bir vatandaş esnaf olarak bir daha bu günlerin yaşanmamasını arzu ediyoruz. o bizim için iyi bir deneyim oldu. İnsanlarımız daha hassaslaştı. Bu tür durumlar inşallah bir daha tekrarlamaz. İnsanların dükkanları yakıldı. Tedirgin oldular vatandaşlar zarara uğradı. Bir daha inşallah olmaz. Bölgemiz için de iyi bir şey olmadı. Turizm etkilendi. Bu tür çatışmaları bölgemizde istemiyoruz. Barış istiyoruz. Barış, barış, barış. devletimizin bu yönde çalışmalarını sonuna kadar da destekliyoruz.
Esnaf Lütfü Çukurca: Geçen sene Ekim ayında bu Mardin’de özellikle yapılan olaylarda halk burada sokağa dökülmüştü. Dükkanları yakmışlardı. İnsanların dükkanlarına zarar vermişlerdi. Bu tür şeylerin bir daha olmamasından yanayız. En azından Mardin de bu iş sektörü Turizm yönünde zarar gördü Mardin. Bunun bir daha yaşanmaması için talebimizdir.
Esnaf Erkan Esendemir: Bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Bu esnaf için olsun halk için olsun çok büyük zararlar veriyor bu olayların yaşanması. Bu konuda tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın