Bismilleh/Allah’ın adıyla…

  • Haberin Tarihi: 10 Mart 2016
  • Bu haber 8840 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

 

Hayat yolculuğuna başladığımız andan itibaren “bismilleh”bilinciyle donanmış olsaydık bu halde olmayacağımız kesinlik arz ediyor olacaktı. Ne ki besmelesiz başladığımız her iş ya yarıda kaldı ya başaramadık ya da yenildik.

Öyle bir hayat ki Allah’sız (c.c) hiçbir hareketimizin olması lüksü yok. Her anımıza şahit olan Allah(c.c)’tan habersiz bir şey yapmamız düşünülemez. Bu mümkün de değil. Sadece görüneni görmüyor bir de içimizden geçenleri de bilen. Şimdi gel de çık işin içinden. Zor ama bizleri o kadar seven bir yaratıcıya sahip olmak, onun varlığından haberdar olmak, ona inanmak nasip meselesi. Kıymetini bildiğimiz oranda bizler de kıymetleneceğiz.

Bismilleh demek,

Öyle bir yetki ki hiç kimsenin böyle bir yetkiyi kullandırması mümkün değildir. Bu güç sadece Allah’a (c.c) mahsustur. Onun adına yaptığınız her eylem, her bir iş mutlaka zafer ile sonuçlanacaktır. Yeter ki samimi olalım. Allah(c.c) adına başlayın siz o zaman görün neler olacak…

Hayata kimin adıyla başlayacağımızı bizleri yaratan Mevla Kur’an-ı Kerimin ilk ayetinde kendisi belirtmiştir.

 

Bizi yaratan Allah.

Yaşatan Allah .

Öldürecek olan Allah.

Tekrara diriltecek olan Allah .

Hesaba çekecek olan Allah.(c.c)

Durum buyken artık ne yapmamız gerektiği konusunda ciddi tefekkür etmemiz lazım. Allah’sız her eylemin başarıya ulaşması zor. Dünyalık olarak başarmak mümkün görünürken ahiret ayağını düşündüğümüzde fiyasko. Bu durum bizlere şunu göstermekte. “İmansız eylemin manasız olduğudur.”

Bu hayattan zevk almak veya anlamlandırmak istiyorsak Allah adına işe koyulmalı. O’nun desteğini alarak yapacaklarımızın sonucuna katlanmak daha kolay olacaktır.İman etmenin de gereği budur.

Onun hatırına yaptıklarımızın bir anlamı var. Bunu nasıl ve ne şekilde ispat ederiz bilmem ama bildiğim bir şey var ki Allah’ın kendisine tevekkül(dayanan-güvenen) edenleri asla yarı yolda bırakmayacağıdır. “inanıyorsanız üstün sizsiniz”

Bismilleh demek Allah’ın(c.c) dışında olanların hepsini elinin tersiyle itmek anlamı taşır. Besmele ile başlamak yasaklananları yapmamak demektir.

Bismilleh demek Allah’tan başka bir otorite kabul etmiyorum demektir.

Bismilleh demek Hayatımı senin şahitliğinde sürdürmeye adayım demektir.

Bismilleh demek şeytan ve dostlarını çatlatmak demektir.

Ey Allah’ım!

Senin adına…

Senin aşkına yürümektir davamız muvaffak eyle…

Ve ehirudavaneenilhamdulillehi rabbilalemin.

Selam ve dua ile

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın