Gençlerimize bilgi evleri açacağız

  • Haberin Tarihi: 20 Eylül 2017
  • Bu haber 350 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gençlerimize bilgi evleri açacağız

Mardin´de 215 bin öğrenci ders başı yaptı.
Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen eğitim ve öğretim yılı açılış törenine, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Eşi Avukat Gülseren Yaman, Ak Parti Milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı ve 22.Dönem Milletvekili Süleyman Bölünmez, Artuklu İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve veliler katıldı.
İlk açılış 22.Dönem Milletvekili Süleyman Bölünmez ‘in annesinin adına yaptırdığı Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulunda yapıldı. İkinci açılış töreni ise Selahattin Eyyubi İlkokulunda gerçekleştirildi.
Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, il genelinde 1200 okulda 12 bin öğretmen ve 215 bin öğrenci ile eğitime başladıklarını söyledi.
Ak Parti Mardin Milletvekili, Ceyda Bölünmez Çankırı, Babası 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez ´in annesi Hacı Suphiye Bölünmez adına yaptırdığı okulda, eğitim ve öğretim yılı açılışına katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleriyle toplumsal sorumluluklarının geliştirilebileceğine vurgu yaparak, öğretmen ve velilerin de sevgi ve saygı noktasında örnek bir birliktelik sergilemelerini istedi.
Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardin´den dünyanın en önemli ödülünü alan Aziz Sancar´ın aldığına dikkat çekerek, “Mardin´in Savur ilçesinde eğitim gören, Aziz Sancar Kimya alanında dünyanın en büyük ödülünü aldı. O dönemlerde imkanlar kısıtlıydı. Bu topraklardan böyle ödülleri hedefleyen öğrencilerimiz olacak.” dedi.
22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, aile adına bir vakıf kurarak eğitime ve hayır işlerine ağırlık vereceklerini söyledi. Bölünmez “ Bir vakıf kurup hem daha fazla okul yaptırmaya ve yaptırdığımız okulları bakım altında tutmaya hem de öğrencilerimize burs vermeye karar verdik. Ben iki kişiye gıpta ile bakıyorum Biri Rahmetli İzzet Baysal diğeri de Sayın Kadir Has. Bir gün onlar kadar eğitime katkı vermeyi ve eğitime destek vermeyi hedefliyorum” dedi.
Mardin Valisi ev Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Eşi Gülseren Yaman ve Kaymakam Adayı kızı Elif Nur Yaman ile birlikte törene katıldı. Okulların iyileştirilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi. Yaz tatilinde okul bahçelerine 14 havuz yatırdıklarını, şubat ayında öğrencilerin buz pateni yapma imkanı bulacaklarını söyledi. Vali Yaman, “Kayyum uygulaması ile birlikte, bu ülkenin parasını bu ülkenin insanına harcamaya başladık. Öncelikle risk grubu insanlarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza dönük ve vatandaşımızın yaşamını kolaylaştıracak alanlara harcamaya başladık. Paralar artık dağa gitmiyor. Vatandaşın hizmetine gidiyor. Gençlik merkezlerini hizmete açacağız. Bilgi evleri açacağız. Gençlerimize burada, sinema, oyun, sanat atölyeleri ile buluşacak. Yazarlar, aydınlar, entelektüel kişileri getirip gençlerimizle buluşturacağız. “ şeklinde konuştu.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın talimat-larıyla 23 bin öğrenciye tişört, ihtiyacı olan ailelere de kırtasiye çantası dağıtıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın