9 Dilde Hakikatın Kapısı Aralandı

  • Haberin Tarihi: 04 Ekim 2017
  • Bu haber 214 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
9 Dilde Hakikatın Kapısı Aralandı

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından “Hakikat Kapısı” teması ile bu yıl ikincisinin düzenleneceği “Mardin Masalcılar Buluşması’nın açılış programı 9 dilde söylenen masal ve ezgiler ile başladı.

Artuklu Üniversitesi,  Atatürk Kültür Merkezinde , Yoğun katılımın olduğu Mardin Masalcılar Buluşması’nın açılış programını izleyen vatandaşlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce, Ermenice, Kazakça, Süryanice, Zazaca ve Lazca söylenen ezgiler masallar ve türküler ile doyasıya eğlendi.

Bir hafta sürecek olan Mardin Masalcılar Buluşması”nda onlarca geleneksel masal anlatıcısı Mardin Müzesi’nde, okullarda, evlerde ve kentin sosyal alanlarında masallar anlatacak.

Mardin ve ilçelerinde anlatılacak masalları dileyen tüm vatandaşlar katılım sağlayabilecek.

Açılış konuşmasında Mardin Müzesinin faaliyet ve hizmetlerinden bahseden Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Somut olmayan kültürel miraslarımız arasında yer alan “masallar”ın ve “geleneksel masal anlatıcılığı”nın yaşatılması amacıyla 3-8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan buluşmada, büyüklere ve çocuklara yönelik masallardan oluşan iki ayrı program yer alacak. Program kapsamında yapılacak olan çok sayıda atölye, sergi, müzik dinletisi ve söyleşinin yanı sıra masal çemberleri etrafında sadece masalların konuşulacağı büyülü günler ve saatler yaşanacak diye konuştu.

Erdoğan konuşmasının devamında,Masallara inanan, zamanla bildiği masalları unutan, masal dinlemeyi seven ya da özleyen büyükler ve masallarla büyüyen çocukların, masalcıların getirdiği kahramanları birlikte tanıma fırsatı bulacağı buluşmada Anadolu ve Mezopotamya’nın birbirinden güzel masalları anlatılırken kayıp masallar da gün yüzüne çıkarılacak. Bin bir zahmetle ve emekle icra edilip özel çabalarla sürdürülen “Cam Altı Sanatı” ve bakıra incelikle işlenen “Şahmaranlar”ın tılsımında merakla beklenen Mardin Masalcılar Buluşması’nın “Hakikat Kapısı”, Kaf Dağı’nın ardındaki diyarlara yolculuk yapmak ve masalların sırrına varmak isteyen herkese açık olacak dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın