Tarihi sokaklara Kadınlar renk kattı

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2017
  • Bu haber 336 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Tarihi sokaklara Kadınlar renk kattı

Mardin’de Kadınlar tarihi sokaklarda geleceğe ve sevgiye yürüdü.

Mardin’de Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Merkezi Daire Başkanlığı tarafından organize edilen “Haydi Kadınlar, Tarih Kokan Mardin Sokaklarında, Sağlık ve Sevgiyle Yürüyelim” sloganı ile yürüyüşe kadınlar büyük ilgi gösterdi. Sabancı Müzesi önünden başlayan, birinci cadde ve sokak aralarında devam eden yürüyüş Kasımiye Medresesinde son buldu.

Yürüyüşe Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Avukat Gülseren Yaman, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Merkezi Daire Başkanı Uz. Dr. Mehtap Bingül, kamu kurumlarında çalışan kadın memurlar ve yöneticilerin eşleri ile mahallelerden her yaşta kadın katıldı.

Birinci cadde üzerinde yürüyen kadınları esnaflar ve turistler alkışladı. Cumhuriyet alanında müzik yapan sokak çalgıcılarını gören kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Sokak aralarına giren kadın yürüyüşçüler, tarihi kentin dar  ve antik sokakları arasında zılgıtlarla yürüdü, mahalleli kadınlar alkışlarla zılgıtlara eşlik etti.

5 Km yolun sonunda aşure ve kısır ziyafeti

Sabancı Müzesinden, Kasımiye Medresesine kadar olan 5 kilometrelik yolu yürüyen kadınlar bir sürpriz ile karşılaştı. Kasımiye Medresesinde kadınları Vali Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milli Eğitim İl Müdürü Yakup Sarı, Ak Parti İl Başkanı M. Ali Dündar ve kamu kuruluş müdürleri karşıladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürüyüşe katlan kadınlara, çorba, aşure ve kısır  ziyafeti çekildi. Yürüyüşe katılan kadınlara “ Mardin ilk defa böyle bir etkinlik yapılıyor. 5 Km.’lik yolu nasıl yürüdük farkına varmadık. Esnafın ve mahalle halkının tezahüratı yorgunluğumuz giderdi. Valimize, eşi Gülseren hanıma ve yürüyüşü düzenleyen Mehtap hanıma teşekkür ediyoruz. Kadınların en fazla sevdiği kısır ve aşure ziyafeti sürpriz oldu.” Şeklinde duygularını dile getirdi.

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Avukat Gülseren Yaman, yürüyüşü  kadınların dayanışması olarak değerlendirdi. Bayan Yaman “Tarih Kokan Mardin Sokaklarında, Sağlık ve Sevgiyle Yürüyelim sloganı yürüyüşümüzün amacını çok güzel anlatıyor. Çalışan ve mahalle kadınlarıyla birlikte yürüdük. Yürüyüşümüzün sonunda kısır ve aşure ziyafetinde buluştuk. Keyif aldık, her şey çok güzeldi. Emeği geçenlere ve yürüyüşe katılanlara teşekkür ediyorum “ dedi.

Vali Yaman, yürüyüşe katılan kadınlara aşure dağıttı. Yürüyüşe katılan kadınlar Tarihi Kasımiye Medresesinde  bol bol fotoğraf çektirdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın