Gazeteci Avuka 45’nci kişisel sergisini açıyor

  • Haberin Tarihi: 10 Ekim 2017
  • Bu haber 293 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gazeteci Avuka 45’nci kişisel sergisini açıyor

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka, Rize ilindeki İsmail Kahraman kültür sarayında 45’nci kişisel sergisini açıyor.
Rize’de bulunan Rizem derneğin davetlisi olarak Mardinli turizcilerin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm köprüsü projesi adı altında yapılacak olan toplantıya Mardin, Diyarbakır, Şaınlıurfa, Adana, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş, Van illeri turizmcileri Rizem derneği başkanı Ramazan Aydoğan başkanlığında turizm konusunda toplantı yapıldıktan sonra İsmail Kahraman Kültür merkezinde Avuka fotoğraf sergisi açılacak. 175 Adet Mardin Fotoğrafı, 25 Adet Hasankeyf fotoğrafı ve Mardin valisi ve Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman kendi çektiği 5 adet Mardin fotoğrafları bu sergide yer alacak.

ADNAN AVUKA KİMDİR?
Adnan Avuka, Mardin Merkez Savurkapı Mahallesi’nde 1950 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladı. Okul yıllarında atletizm sporuna olan ilgisi, Türkiye genelinde oldukça iyi dereceler almasını sağladı. Halen atletizm de milli hakemdir.
1966 yılında gazeteciliğe amatör olarak başladı. Türk Haberler Ajansı, Yeni İstanbul Gazetesi, Tercüman Gazetesi, TRT ve Hürriyet, Hürriyet Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansında görev yaptı. Birçok . kez “Yılın Gazetecisi seçilirken 2016 yine yılın gazetecisi seçildi eve enh sonra 07.10.2017 tekrar”Süryani ve Mardin üzeri” röportajında yine Güneydoğu gazeteciler cemiyeti ödüle layık görülerek ödülünü aldı çektiği fotoğraflar “Yılın Fotoğrafları” kategorisinde dereceler aldı.
Ankara, İstanbul ve İzmir’de, Gaziantep, Adana ve Mardin, Bursa, Kuşadası birçok kişisel fotoğraf sergisi açtı. Avuka sadece Türkiye de değil aynı zamanda Avrupa ülkelerinde ABD Newyork , Avusturya başkenti Viyanada iki defa Suriye Arap Cumhuriyeti, Halep ilinde İki defa, Şam’da, Irakta bir defa Mısır başkenti Kahire’de uluslararası sergilerini gerçekleştirdi. Adnan Avuka, 3 yıl başkanlık yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği Mardin Şubesi kurucusu ve Türk Spor Yazarları Mardin temsilcisidir. Avuka bir yıl önce DHA ayrıldı ve halen İzmirde yayın yapan ilkses gazetesi kadrosunda aynı gazetenin decamı olan İlkhaber ve Güney Hâkimiyet temsilciliğini yapmaktadır “Uygarlığın Sesi, Tarihin Tanığı Mardin” isimli tanıtım CD’si yanı sıra Türkçe,İngilizce ve Süryanice “Hoşgörüler diyarı mardinr” isimli kitabı 8 nci baskını yapmış bir gazetecidir Turizme olan katkılarından dolayı Turizm Bakanlığı tarafından plaketle ödüllendirilmiştir.
Adnan Avuka, evli, dört çocuk ve 4 torun sahibidir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın