Miroğlu’ndan AKPM’ye damga vuran açıklama

  • Haberin Tarihi: 27 Ocak 2018
  • Bu haber 398 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Miroğlu’ndan AKPM’ye damga vuran açıklama

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Şam, Bağdat ve Diyarbakır’da huzur olmazsa Avrupa’da da huzur ve istikrarın olamayacağı uyarasında bulundu.
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Şam, Bağdat ve Diyarbakır’da huzur olmazsa Avrupa’da da huzur ve istikrarın olamayacağı uyarasında bulundu.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu Strazburg’da devam ediyor. “Türkiye’nin Suriye’de askeri müdahalesi” konulu genel görüşme oturumunda söz alan Milletvekili Miroğlu, dünya kamuoyunun karşı karşıya kaldığı algı operasyonları hakkında gösterimde olan filmlerden örnekler vererek, şu değerlendirmede bulundu:
“Bugünlerde sinemalarda gösterilen ‘The Post’ veya bir diğer adıyla, ‘Pentagon Papers’ filmi, dünyamızın nasıl da muazzam algı operasyonlarıyla karşı karşıya kaldığını anlatıyor. Algı derken, bilginin tahrif edilmesi, halkın doğru bilgi alma hakkının engellenmesi, bunun için medyanın nasıl kullanıldığı, kullanılmaya mecbur edildiği ve bütün bu süreçlerde başta Irak’a operasyon olmak üzere Orta Doğu’ya yapılan müdahaleleri, bu müdahaleler sırasında devlet dışı terör organizasyonlarını kullanarak yeni vekalet savaşlarının nasıl başlatıldığını kastediyorum.”
Avrupa’nın demokratik kurum ve değerleriyle, küresel çaptaki bu algı operasyonlarının hedefinde olduğunu kaydeden Miroğlu, “Burada yapılan konuşmalardan anlıyorum ki, Konsey üyesi parlamenterlerin, Kürt meselesi ve Orta Doğu söz konusu olduğunda bilgilerini gerçekten güncellemeleri gerekiyor. Avrupa Konseyi, dönüp dönüp Türkiye’ye fatura kesip suçlayacağına, şu gerçeğin farkına varmalıdır artık, önümüzdeki on yıllarda, kısacası bu yüzyıl içinde, Şam, Bağdat ve Diyarbakır’da istikrar ve huzur olmazsa ve ayrıca Irak, Suriye ve Türkiye’nin üniter birliği olmazsa Avrupa’da da huzur ve istikrar olmaz.” ifadesini kullandı.
“Huzur ve istikrarı terör örgütlerine silah vererek, bu örgütlerden ordular kurarak mı inşa edeceğiz?” diyen Miroğlu, Orta Doğu’da huzur ve istikrarın sağlanmasının dünya barışı için vazgeçilmez olduğuna işaret ederek, “Peki huzur ve istikrarı terör örgütlerine silah vererek, bu örgütlerden ordular kurarak mı inşa edeceğiz? ABD Atlantik’in ötesinden geliyor, Suriye’de devlet dışı bir ordulaşma yaratıyor sonra da sorulduğunda, ‘Ben bu gücü İran’a karşı kullanacağım.’ diyor. Hangi hakla İran’a karşı Kürtleri savaştırıyor.” dedi.
NATO üyesi ve Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için de çaba gösterdiğine değinen Miroğlu, şunları söyledi:
“Maalesef bugün YPG olarak inşa edilen bu askeri yapılanmayı kontrol ve idare eden PKK’dır. Her iki örgütün saflarında olan militanlar, mobilize haldeler ve Türkiye’ye karşı terör saldırılarına devam etmektedirler.
Afrin’de hendek kazıp, Arap, Kürt Afrin halkını canlı kalkan olarak kullanmak isteyen YPG ile Diyarbakır’da, Mardin, ve Şırnak’ta dokuz ilçe ve şehir merkezini iki yıl önce adeta işgal edip sivil halka en büyük zararı veren PKK, şimdi de Afrin’de aynı stratejiyi beraber uygulamaya çalışıyor. Birileri eğer yıllar önce, IRA veya ETA terör örgütlerinin militanlarını bir araya getirip Avrupa’nın ortasında, bir IRA ordusu veya bir ETA ordusu kursaydı, acaba Konsey’in ve İspanya, Fransa ve İngiltere’nin tavrı ne olurdu?
Türkiye Afrin Harekatı’nı Suriye’ye ve Suriye halklarına karşı yapmıyor. Türkiye bu operasyonu kendi hükümranlık haklarını bir terör örgütüne karşı korumak ve bölgede istikrar ve huzuru egemen kılmak için yapıyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın