Dostum Kör Devrim

  • Haberin Tarihi: 1 Şubat 2018
  • Bu haber 3024 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Herkesin hayatında en az bir Devrim adlı biri olmalı. Hele benim de hayatımda birkaç Devrim adlı arkadaşlarım, dostlarım hatta sevgilim oldu. Lakin bunlardan dostum Devrim dışında ne Devrim adlı sevgilimi ne de diğer Devrim adlı arkadaşlarımı hatırlıyorum. Silindiler gittiler. Neye benzediklerini bile hatırlamıyorum. Ama dostum Kör Devrim’i hala hatırlıyorum.

Şaka değil, gerçekten kördü. Öyle böyle değil, hiç ışıkla tanışmamıştı. Renklerin isimlerini bilirdi, ama rengi bilmezdi. Kırmızıyı en güzel o anlatırdı. Köpek öldüreni içerken bile şarabın kızıllığını en güzel o anlatırdı.

Dostum kör Devrim, bana bir gün çocukluğunu anlattı. Bana küçükken arkadaşlarıyla oynarken kendisinin hep düştüğünü ama onların düşmediğini anlattı. Kör olmanın ne olduğunu bilmiyordu. Tek sorunu arkadaşlarıyla koşup oynarken sürekli kendisinin düşmesiydi. Arkadaşlarının kör olmadıkları için düşmediğini duyduğunda körlüğün koşmakla alakalı olduğu sanmış. Ta ki babası Dostum Kör Devrim’e körlüğün koşmakla alakalı olmadığını anlatmış. İşte o gün Devrim kör olduğunu öğrenmiş. Ona göre kendisi kör değildi, sadece diğerleri fazladan görüyordu.

Evet Dostum Kör Devrim kör değildi. Tuttuğunu bırakmaz, bırakmadığını da koparırdı. O ODTÜ’de okurdu, ben de o zaman Hacettepe’de talebeydim. Hasbelkader tanıştık ve uzun güzel bir dostluğumuz oldu.

Bir gün Dostum Kör Devrim uçarken bana Leonard Cohen’i anlattı, onun eserlerini dinletti. Onun sayesinde en beğendiklerimden biri de  “Everybody knows” adlı eseri oldu. İşte bu şiir;

… Everybody knows that the war is over

Everybody knows the good guys lost

Everybody knows the fight was fixed

The poor stay poor, the rich get rich

That’s how it goes Everybody knows

 

Everybody knows that the boat is leaking

Everybody knows that the captain lied

Everybody got this broken feeling

Like their father or their dog just died…

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın