Vatandaşın gönlüne taht kurdular

  • Haberin Tarihi: 3 Şubat 2018
  • Bu haber 997 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vatandaşın gönlüne taht kurdular

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyuma geçtikten sonra Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yamantalimatı ile belediye bünyesinde kurulan “Mardinmasa” bir çok başarıya imza attı.
Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyum atandıktan sonra Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman direktifleri ile belediye bünyesinde kurulan “Mardinmasa” ilin ayakta hizmet doktoru unvanını aldı. Özellikle büyük fedakarlıklar yaparak “mardinmasa” için gönüllü bir şekilde hizmet eden Vali Mustafa Yaman’ın eşi Avukat Gülseren Yaman, Cumartesi ve Pazar günleri “ Mardinmasa” ekipleri ile ilçe ve mahalle köylerini gezerek buralara daha fazla hizmetin gitmesini sağlamasından dolayı vatandaşlar tarafından dualarla anılıyor.

Yaman: Herşey Mardin İçin
Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Yaman Mardin’de var olan hoşgörü aynı şekilde yaşatılması için çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:“İnsanlar arası ayırım asla ve asla yapılmaz. Bugün eğer İslam kardeşlerimiz camide namaz kılmaya gidiyorlarsa ve biz belediye olarak bu camilerin etrafını temizliğini yapıyorsak manastır ve kiliseleri de aynı şekilde özen gösteriyoruz.
İster Büyükşehir, ister Artuklu ilçesi ile diğer ilçelerimizde yapmakta olduğumuz hizmet zincirleri 2018 yılında da daha seri ve daha başarılı yapabilmek için şimdiden yola çıktık. Biz ne yapıyorsak Mardin için yapıyoruz. Bakınız kısa bir zaman içinde şehrin tüm girişlerine ağaç fidanları diktik. Dikilen fidanlar milyonları aştı. Yabancı bir kişi geldiği zaman demesin ki Mardin’de hiç ağaç yok. İl ve ilçelerimizde yapılan asfalt çalışmaları herkes tarafından takdir topluyor. Doğu ve güneydoğunun en büyük hizmetini bizler yaptık. Çok mutluyum çünkü evime gittiğim zaman uykum geldiği zaman rahat ve mutlu bir uyku uyuyabiliyorum.”

Mardin Büyükşehir Belediyesi “Mardinmasa “ projeleri ve istatistikleri ise şöyle:

Hoşgeldin Bebek Projesi
2017 yılında hayata geçirilen “Hoşgeldin bebek” projesiyle bu yana Dünyaya gözlerini açan 4000 yeni doğan bebeğe” Hayata hoş geldin bebek” projesi ile ziyaretler gerçekleştiriliyor. Doğum yapan anne ve baba ile sohbet edilerek çocuğun beslenmesi ve bakımı konusunda bilgiler veriliyor, anne sütü yoksa, süt yardımlarında da bulunulan aileye bebek için hediyeler veriliyor.
Mutluluğa İmza Projesi
2017 yılında muratlarına ermek üzere düğün yapan 2100 çifte ziyarette bulunan Mardinmasa ekipleri çiftin mutluluğu için yüz yüze bilgi veriyor, nikahlarına katılmayı da ihmal etmeyen Mardinmasa ekipleri çiftlere mutluluk dileyerek evlilik hediyeleri veriyor.

Şehrimi Tanıyorum Projesi
Mardin ve ilçelerinde ilk okul çağında okuyan öğrencilere ecdatların şehirde bıraktıkları eserler tanıtılıyor. Mardinmasa ekipleri tarafından gerçekleştirilen bu proje ile 3536 öğrenci cami, manastır, kiliselerin de içinde bulunduğu tarihi mekanları gezdi gördü. Kırsal mahallelerden getirilerek tarihi mekanlar gezdirilen öğrenciler gördükleri güzellikler karşısında mutluluklarını gizleyemediler. Mardinmasa’ya teşekkür eden öğrenciler bu hizmetler devamını istediler.

Taziye Projesi
Verdikleri önemli hizmetler arasında acısı bulunan vatandaşları da unutmayan Mardinmasa, bugüne kadar hiç ayırım yapmaksızın 188 vatandaşın taziyelerinde bulunup baş sağlığı diledi. Taziyede bulunduğu evlerde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen evlere ise yardım kolileri ulaştırıldı.

Mardinmasa’dan Asker Uğurlaması
Evlilik çağına gelen bir erkek için kız istemeye gidildiğinde ilk sorulan sorudur “Oğlunuz askerliğini yaptı mı?” sorusu. Mardin’de bir gelenektir, askerlik yapılmadan evlilik yapılmaz. Bu kutsal görevi yerine getirmeyene kız verilmez. Nişanlansa bile düğün için askerliğin bitmesi beklenir. İşte bu kutsal görevi yerine getirmek için askere gidenleri de unutmadı Mardinmasa. “Mardinmasa” bugüne kadar 1053 Asker uğurlamış ve hediyelerini vermiştir.

Mardinli Aileler Yalnız Değil Özellikle Cumartesi ve Pazar günleri işini gücünü bırakıp “Mardinmasa” ekibi ile köy mahalleleri gezen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman ve Avukat eşi Gülseren Yaman aile ziyaretleri gerçekleştiriyor. Dar gelirli ailelere destek verilerek ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapılıyor. “Mardinmasa” bugüne kadar 10 bin 123 aileyi ziyaret ederek bir rekora imza attı.

Minik Eller Üşümesin
Hayatlarında belki hiçbir doktor yüzü görmeyen mahalle, köy ve kırsal alanlar götüren Mardinmasa, kırsalda sağlık taraması gerçekleştiriyor. Minik yavruları da sağlık kontrolünden geçiren görevliler “Minikler Üşümesin” diyerek giyim ve gıda yardımında bulunuyor. Bu kapsamda 6500 çocuğa atkı dağıtıldı. Ayrıca okullardaki öğrenciler de sağlık taramasından geçirildikten sonra, bir de sağlık konusunda eğitimler veriliyor.

Yalnız Değilsiniz Projesi
2017 yılında Mardinmasa ekipleri 6180 yaşlı ve kimsesiz vatandaşı ziyaret ederek onların yanında olduğunu gösterdi. Devletin şefkatiyle tanışan vatandaşların beden temizliği yapıldı. Saç sakal tıraşları yapılan erkek vatandaşlara banyo yaptırıldı. Kimsesiz ve bakıma muhtaç olan bu vatandaşlar yanlarında gördükleri “mardinmasa” ekiplerinin hizmetleri karşısında gözyaşlarını tutmayarak” Allah bu devleti başımızdan eksik etmesin, Lütfen gençler bizim tarafımızdan başta Cumhurbaşkanı ve vali beye selam söyleyin” diyerek ricada bulundular.

Şehit Aileleri Ziyaret
Mardin merkez ve ilçelerde bulunan ve terör örgütlerince şehit edilen 934 şehit ailesi ziyaret edildi. Vatan, bayrak ve millet için şehit olan Mardin’in kahraman evlatlarının aileleri ile görüşülüp sorunları dinlendi. Şehit ailelerinin tespit edilen sorunları ve devletten istekleri tek tek not edilerek bir rapor halinde yetkililere ulaştırıldı.
Engellileri de unutmayan Mardinmasa ekipleri 813 engelli ailesini ziyaret etti. İhtiyacı olan engellilere engelli araçları hediye etti. 813 Engelli Aile Ziyareti ve düzenli olarak engelsiz yaşam merkezleri ziyaret edilerek eksiklikleri giderilmektedir.

127 Öğrenci Vali Ve Belediye Başkanı Amcaya Mektup Gönderdi
Hizmeti ve kente verilen önemi gören ilk, orta ve lise öğrencileri Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’a bir mektup göndererek ilin sorunlarını belirtip kendileri ile tanışmak istediler. Vali ve büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman eşi Avukat Gülseren Yaman 127 öğrenciyi ziyaret ederek bir süre görüştü. Bayan Yaman çocuklarla görüşmelerinde ilde eğitim ve öğretim konusunda bilgi alış verişlerinde bulundular.

Olumlu Davranış Geliştirme Programı
Başarılı oldukları tespit edilen 1620 öğrenci, olumlu davranışlarından dolayı vali ve belediye başkanı Mustafa Yaman tarafından ödüllendirildi. Program kapsamında öğrencileri ödüllendiren Vali ve Büyükşehir Başkan V. Mustafa Yaman, öğrencilere çeşitli hediyeler gönderdi. Hediyeler öğrencilere “Size vali amcanız gönderdi” denilerek verildi.

Mahalleme Tiyatro Geldi
Hayatlarında hiç tiyatro izlemeyen 6 bin 100 öğrenci tiyatroyla tanıştırıldı. Kırsal alanlardaki köy ve mahallelerde yaşayan çocuklar karne hediyesi olarak tiyatro oyunu izledi.
Genç Kızlar Buluşuyor
Mardin valisi ve Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman eşi Avukat Gülseren Yaman Hanımefendi öncülüğünde tüm ilçelerden konutta ağırlanan genç Kızlara Sağlıklı bir yaşam için doktorlar eşliğinde bilgilendirme yapılıyor. Bunları gittikleri yerlerde anlatması isteniyor. Her mahalleden genç kızların bulduğu ihtiyaç sahibi iki aileye hediyeleri götürülüyor. Bu kapsamda 2720 ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaşılarak hediyeleri götürüldü. 450 genç kıza da fidan hediye edilerek, mahallesini yeşillendirmesi amaçlanmıştır.

Hacı Adayları Ziyareti
İslam aleminin en önemli vazifelerinden birisi olan Hac görevini yerine getirecek hacı adayları da unutulmadı. Mardinmasa toplam bin hacı adayına çeşitli hediyeler ile evlerinde ziyarette bulundu.

Okumak Sizden Defter Kalem Büyükşehirden
Mardin ve ilçelerinde ‘okuma yazma bilmeyen kalmasın’ diye valilik ve büyükşehir belediyesi bir kampanya başlattı. 5 bin kişi ve bin 200 engelli vatandaşın okul ihtiyaçları temin edilerek okuma yazma kurslarına katıldılar.

Engelsiz Güzeller Projesi
32 Engelli Kız Çocuklarına kişisel bakım ve kuaför hizmeti yapıldı.

İhtiyaç Sahibi Öğrencilerimize Kırtasiye desteği
8000 İhtiyaç sahibi öğrenciye kırtasiye desteği yapılarak eğitim ve öğretime büyük başarı adımı atıldı.

Muhtarlara Ziyaret
Düzenli olarak muhtarlar ziyaret edilmekte istek, şikayet ve önerileri alınmaktadır. Bu kapsamda 700 (Yedi Yüz) muhtar ziyaret edildi.

Okuluna Hoş geldin
Okula yeni başlayan 25 bin öğrenci ’”OKULUNA HOŞ GELDİN” diyerek ziyaret edildi ve öğrencilere hediyeleri verildi.

Esnaf Ziyaretleri
Tüm esnaflar her ay düzenli olarak ziyaret edilerek istek, şikayet ve önerileri alınmaya devam ediyor.

Hediyeleri Vali Ve Başkan Amcalarından
2017 yılında 1100 çocuğa bayram öncesi hediyeleri vali ve büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman tarafından verildi.

Özel Günlerde Doğan Çocuklar Unutulmadı
320 öğrenci, 63 öğretmenin 29 Ekim, 19 Mayıs, 23 Nisan gibi özel tarihlerde doğan çocuklar ve öğretmenler ziyaret edilerek hediyeleri verildi.

Sosyal Riski Önleme Projesi
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman “Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak Mardin’de yaşayan tüm kardeşlerimize imkanlarımız dahilinde, bütçemiz gücünde yardımcı olmaktayız. Şehirde yaşayan tüm insanların bilgi havuzunu oluşturuyoruz. Yüz yüze görüşme yaparak kimin neye ihtiyacı var, ne tür riskler altında tek tek belirliyoruz. Görüşme yapılan evlerdeki insanların özür, sağlık, eğitim durumları gibi bilgilerini bilgisayar ortamına aktarıp gerçek anlamda kimin ne gibi yardıma ihtiyacı var artık biliyoruz. Proje tamamlandığında tek tuşla tüm bilgilere ulaşabileceğiz. Daha sonra bu insanların sorunlarını çözmeye çalışacağız” dedi.

Çölyak Hastaları Ziyareti Edildi
Mardin ve ilçelerinde bulunan 800 Çölyak hastası vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Fotomaraton Yarışması
Geçtiğimiz yıl Fotomaraton yarışmasıyla fotoğraf severlerin dikkatini çekmeyi başaran Mardinmasa şehrin turist sayısında da artışı amaçlamıştır bu yıl 3.sü düzenlenecek FOTOMARATON için de tüm hazırlıklar tamamlandı.

153 Çağrı Merkezi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman Mardin ve Mardin halkı için büyük hizmetler yapıldığını ve kısa bir zaman içinde Mardin çehresinin tamamen değişeçeğini belirterek, “ Hizmette hiç takıntılık yapmadık ve yapmayacağız özellikle 153 çağrı merkezimiz 1 yıllık kısa bir sürede içinde 22.124 çağrı almıştır. Mardinmasa’ya gelip kayıt yaptıran vatandaş sayısı : 13.100 kişi” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın