Mardin’in “hoşgörü” kültürünü kalem ucuna işliyor

  • Haberin Tarihi: 5 Şubat 2018
  • Bu haber 430 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’in “hoşgörü” kültürünü kalem  ucuna işliyor

Mardin’de 19 yaşındaki Ramazan Bala, kurşun kalem ucuna neşterle, kentin hoşgörü kültürünü işliyor.
Artuklu ilçesinde yaşayan Bala AA muhabirine, lise öğrencisi olduğu dönemde şekil aldığını fark ettiği tebeşirle birçok çalışma yaptığını söyledi.
Bala, daha sonra bu çalışmaları kurşun kaleme uyguladığını işaret ederek, böylece “micro art” sanatına başladığını vurgulayarak, Eyfel, Galata ve Pisa kulelerinin de arasında yer aldığı dünyaca ünlü 55 eserin minyatürünü kalem ucuna işlediğini anlattı.
Din, dil ve kültürlerin ortak şehri Mardin’in birlikte yaşama kültürünü dünyaya tanıtmak istediğini işaret eden Bala, şunlar belirtti: “Mardin’e özgü hoşgörü ve birlikte yaşama kültürü üzerine çalışıyorum. Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi, hilal, haç, yıldız ve tavus kuşunu işliyorum. Cumhurbaşkanımıza olan sevgimden dolayı ismini kalemin ucuna işledim ve hediye olarak kendisine gönderdim. Bundan sonraki çalışmam Cumhurbaşkanımızın fotoğrafını kalem ucuna işlemeyi hedefliyorum.”
Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı kalem ucuna işlemeye başladığını belirten Bala, “Mescid-i Aksay’ı kalemin ucuna işleyerek farkındalık oluşturmaya çalışıyorum.” dedi.
Bala, Türkiye’de bu sanatla uğraşanların az sayıda olduğuna işaret ederek, “Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinin bana sunduğu imkan sayesinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Burada meraklı genç arkadaşlara bu sanatı öğretmeyi de hedefliyorum.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın