Güneydoğu Yoğun Bakım Enfeksiyonları masaya yatırıldı

  • Haberin Tarihi: 12 Şubat 2018
  • Bu haber 471 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Güneydoğu Yoğun Bakım Enfeksiyonları masaya  yatırıldı

Mardin’ Hilton Otelinde düzenlenen “Güneydoğu Yoğun Bakım Enfeksiyonları Sempozyumuna Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Batman, Adıyaman, Kilis, Şırnak, Siirt ve Mardin’de yoğun bakımda çalışan ebeler, hemşireler, doktorlar ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları, İl Sağlık Müdürü Vekili, İl Sağlık Müdürlüğü Başkanları, Başkan Yardımcıları, Hastane Yöneticileri, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve farklı şehirlerden Akademisyenler katıldı.
Sempozyuma katılan ve açılış konuşmasını yapan Mardin Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Sağlık Müdürü Vekili Dr. Mehmet Selim Ünverdi, “Dileğimiz; Güneydoğu genelinde YBÜ enfeksiyonlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmaktır. Bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen tüm Sağlık Müdürlüğü Yöneticilerimize, sağlık çalışanı arkadaşlarımıza, sempozyumda konuşmacı olan ve katılan akademisyen hocalarımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. 1. Güneydoğu Yoğun Bakım Enfeksiyonları Sempozyumunda, değerli katkı ve katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.
Kentte ilk kez böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıldığını belirten İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Tuğba Onat, “Tıptaki gelişmeler paralelinde insan ömrünün uzaması, gün geçtikçe yoğun bakım ünitesi (YBÜ)’nde izlemi gereken hasta sayısını artırmakta; bu da her geçen gün hastanelerde artan yoğun bakım yatak sayısı ile sonuçlanmaktadır. Toplumda ya da hastanenin diğer kısımlarında gelişen enfeksiyonlar sonucunda yoğun bakım gereksinimi ortaya çıkabileceği gibi hastanın yoğun bakımda bulunmasının sonucu olarak da enfeksiyon gelişebilmektedir. YBÜ’ler nozokomiyal enfeksiyonların diğer hastane kısımlarına göre 5-10 kat daha fazla görülmesi ile özelleşen bölümlerdir. Genel olarak hospitalize hastaların ancak yüzde 5-10’u YBÜ’de tedavi görmesine rağmen nozokomiyal enfeksiyonların yüzde 25’i bu ünitelerde gelişmektedir. Buradaki hastalar kısmen altta yatan hastalıkları ve bunlara bağlı organ yetmezlikleri nedeniyle ama çoğunlukla maruz kaldıkları çeşitli diagnostik ya da terapötik invaziv prosedürlere bağlı olarak, hastane bölümleri içinde enfeksiyon için en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Bölgemizde Güneydoğu illeri özel hastanelerin yoğunluğu ve hasta transferinin sık yaşanması nedeniyle özellik arz etmektedir. YBÜ enfeksiyonlarının kontrol altına alınabilmesi için koordineli ve bilinçli çalışma, düzenli hizmet içi eğitimlere katılım sağlama elzemdir. Ekip çalışmasının önemi belki de en çok YBÜ enfeksiyonlarının yönetimi konusunda karşımıza çıkmaktadır. İl Sağlık Müdüründen hastane yöneticilerine, hastaneler mali işler sorumlularından hastane eczacılarına, YBÜ’de hasta takip eden tüm branşlardaki hekimlerden YBÜ hemşire ve temizlik personeline, Enfeksiyon Komitesi Kurul üyelerinden rehabilitasyon sorumlularına, hasta yakınlarından evde sağlık hizmetlerine, ambulans hijyenine kadar çok geniş bir yelpaze ile bu probleme çözüm aranması gerektiğinin bilinci ile “1. Güneydoğu YBÜ Enfeksiyonları Sempozyumu”nu planlamış bulunmaktayız.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın