“2010-2023 yıllarını kapsayan bir proje başlatmış bulunmaktayız”

  • Haberin Tarihi: 13 Şubat 2018
  • Bu haber 490 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“2010-2023 yıllarını kapsayan bir proje başlatmış bulunmaktayız”

Dicle Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ”On birinci kalkınma planı yerel paydaş toplantısı Mardin Hilton Otelinde yapıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, “2010-2023 yıllarını kapsayan bir proje başlatmış bulunmaktayız. Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan “On birinci kalkınma Planı (2019-2023 hazırlıkları kalkınma Bakanlığı önderliğinde geniş kapsamlı katılımlı özel ihtisas Komisyonları ve iştir aşer toplantıları ile plan kapsamında, ülkemizin geleceğine dair amaç ve fikir birliğine ulaşabilmesi ve plan hedeflerinin toplumun tüm kesimlerince sahiplenilerek hayata geçirilebilmesi için hazırlık çalışmaları katılımcı bir süreçle yürütülmektedir.
Bölgemizde de yerelin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve palana yansıtmak amacıyla Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerimizin valiliklerinin desteği ve Ajansımızın koordinasyonuyla yerel paylaş toplantıları düzenlenmektedir. Plan hazırlıklarına mümkün olduğunca geniş bir katılım sağlanması büyük önem taşıdığından yerelin tüm kesimlerinin görüş ve önerilerinin alınarak kalkınma planı süresince dâhil edilmesi, amacıyla tüm ellerimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler. Üniversiteler, Meslek kuruluşları ve STK’ların katılımıyla geniş katılımlı yerel paydaş toplantıları yapılmaktadır. Bunun birlikte özellikle” Kadının Kalkınmadaki Rolü” ve “Gençliğin toplumsal ve ekonomik hayata katılım” ile ilgili bölgede yaşayan kadın ve gençlerin görüşlerinin On birinci kalkınma planına yansıtılması amacıyla kadın ve gençlere yönelik olmak üzere özel öncelikli toplantılar da düzenlenmiştir. On birinci kalkınma planın hazırlık çalışmaları kapsamında bölgemizde düzenlenen bu toplantılarda; ülkemizin gelişmesi potansiyeline sahip olduğu alanlar ile bu alanların etkileşimli planlarını olarak nitelenen anlayışa uygun biçimde, temel kalkınma önceliklerinin tespitinde yerel ve merkezi düzeyler arasında bilgi ve görüş alış verişi, gerek politikaların isabetli şekilde belirlenmesi gerekse sahiplenilmesi açısından elzemdir.
Bu sebeple merkezi düzeyde gerçekleştirilen özel ihtisas komisyonları ve istişare toplantılarının yerel paylarların kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olması önem taşımaktadır. Ajans tarafından düzenlenen yerel paydaş toplantılarının amacı, On birinci Kalkınma Planında Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili yapılmasını öngören temel tercihler ve izlenecek stratejiler konusunda bölgedeki temel paydaşların katkısını almaktır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın