Sigaranın en iyi tedavisi hiç başlamamak

  • Haberin Tarihi: 13 Şubat 2018
  • Bu haber 379 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sigaranın en iyi tedavisi hiç başlamamak

Dünya sigarayı bırakma günü nedeniyle Mardin Sağlık İl Müdürlüğünde “Dumansız ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yeni Bir Başlangıç” programı düzenlendi.
Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Sağlık İl Müdürlüğü kapsamında Ruh Sağlığı, Tütün Birimi ve Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlu Hekimi Mehtap Varılıklar Şimşek ile birlikte Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ‘inde sigarayı bırakmış olan ve bırakmak için başvuran vatandaşlarla bir araya geldi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ahmet Doğan ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Tuğba Onat’ın katılımları ile gelen vatandaşların sigara bırakma nedenleri, süreçleri ve bıraktıktan sonraki durumları üzerinde çeşitli bilgiler verildi. Dünya Sigara bırakma günü nedeniyle önemli bilgiler veren Mardin Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanı olan sigaranın, zararlarına dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) üye ülkelerde ve Türkiye’de 1987 yılından bu yana her yıl ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kutlandığını belirten yetkililer “ Sigara kullanımı, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Tütün kontrolünde temel amaç, başta kanser olmak üzere birçok hastalıklara doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltmak, yok etmek ve tütün dumanına pasif maruziyeti ortadan kaldırmaktır. Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları konusunda farkındalık ve bilinçlendirme oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Müdürlüğümüz tarafından özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapılmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi çalışmaları ve 4207 sayılı Kanun kapsamındaki denetimlerimiz aralıksız olarak sürdürülmektedir.
Tüm bu çalışmaların amacı; sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir nesil yetiştirmektir. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi tedavi hiç başlamamak, eğer başlamışsanız da bırakmak yönünde doğru adımları atmaktır.
Tüm halkımıza 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü, “Dumansız Ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yeni Bir Başlangıç” olarak kabul etmeleri temennisi ile sigarasız sağlıklı günler diliyoruz.” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın