“Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun”

  • Haberin Tarihi: 20 Şubat 2018
  • Bu haber 521 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun”

Mardin’de gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası” başlatıldı.
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce başlatılan kampanya ile İl Sağlık Müdürlüğü’nce antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımına karşı toplumda bilgi ve farkındalığın artırılması için çalışmalar yapıldı. Bakanlık verilerine göre antibiyotik kullanım sıklığı yüksek olan Türkiye’de, farkındalığın artırılmasıyla kullanım oranlarında azalma görülmeye başlandı. Özellikle son 5 yılda farkındalık açısından ciddi aşamaların kaydedildiği belirtildi.
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, “Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası” kapsamında Akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak amacıyla Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından organize edilen Antibiyotiğin Yanlış ve Gereksiz Kullanımına karşı toplumda bilgi ve farkındalığın arttırılması amacı ile medya planlaması oluşturulmuştur. Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından 26/01/2018 – 30/04/2018 tarihleri arasında başlatılan “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası” kapsamında kamu spotları, billboardlar için görseller hazırlandı, vatandaşların rahatça görebileceği hastane, eczane gibi sağlık tesislerine afiş asıldı, el ilanları dağıtıldı. Gerekli tüm afiş ve diğer aktivite metaryellerinin basımı yapıldı, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığımıza 6.000 adet el ilanı, sağlık tesislerimize asılmak üzere 500 adet afiş dağıtımı yapılmış ve gerekli yazışmalarla kampanya hakkında bilgi verildi, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımıza 4.000 adet el ilanı, sağlık tesislerimize asılmak üzere 700 adet afiş dağıtımı yapıldı, Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı Özel Ağız ve Diş Sağlığı Birimimize 200 adet afiş, özel teşhis ve tedavi merkezleri birimimize 200 adet afiş ve eczanelerimize dağıtılıp asılmak üzere 1000 adet afiş dağıtımı yapıldı, Sağlık Müdürlüğü resmi web sitesinde kampanya ile ilgili ilanlar yapılmış, kamu spotu ve sosyal medya üzerinden gerekli bildirimler yapılmıştır. Kampanya süresi boyunca sağlıklı yaşam aracında ve 2 büyük AVM‘de stand açılmıştır. Bu afişlerin sağlık tesisi (Kamu Ve Özel Hastane, TSM, Aile Sağlığı Merkezi v.b.) ve eczanelerde 3 ay boyunca yayımlanması sağlanacaktır. Kampanya süresi boyunca saha denetimlerine çıkılacaktır” dedi.

Tedavisi mümkün olmayacak ağır sorunlara yol açar
Kolaycı bir şekilde talep edilen, o anlık rahatlatıcı kalemlerin yazılmasının yarın tedavisi mümkün olmayacak ağır sorunların alt yapısına damla damla katkı vereceğine dikkat çeken Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Antibiyotik bugün için önceliğimiz ve topluma ciddi bedeller ödetiyor. Bu ekonomik bedel değil. Ekonomik bedelin her halükarda telafisi bulunur ama sağlıkla ilgili ödettiği bedellerin telafisi çok zor, hatta bazen imkansız. O nedenle biz duyarlılığımızı merkeze alarak, toplumda farkındalık oluşturabiliriz. Akılcı ilaç kullanımı tüm ilaçları kapsayan bir terim olsa da ülkemizde ve dünyada hedeflenen ilk grubu antibiyotikler oluşturmaktadır. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de özellikle antibiyotiklerin doğru kullanımı ile ilgili eğitim, tanıtım, izleme ve değerlendirme faaliyetleri İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Akılcı İlaç Kullanımı İl Temsilciliği tarafından yürütülmektedir” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın