Bakan Zeybekçi’ye Mardin dosyası

  • Haberin Tarihi: 20 Şubat 2018
  • Bu haber 780 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bakan Zeybekçi’ye Mardin dosyası

Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye sundukları dosyadaki sorunlara Bakanın çözüm için sahip çıktığını söyledi.
Mardin’den Oda Başkanlarının hazırladığı, Mardin’in ekonomisinin önünü açacak ve ihracatın önünde engel teşkil edenler sorunları içeren 6 maddelik bir dosya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye sunuldu.
Mardin’de Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası başkanları ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi Makamında ziyaret ettiklerini belirten Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan, hazırladıkları 6 maddelik sorunları içeren dosyayı Bakan Zeybekçi’ye sunduklarını söyledi. Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile birlikte Ekonomi Bakanını ziyaret ettiklerini ifade eden Duyan Sunduğumuz dosyadaki 6 sorundan 3’nü Sayın Zeybekçi anında çözüme kavuşturdu. Geri kalan 3 sorunun çözümü için talimat verdi. Ekonomi bakanımızın Mardin dosyasını sahiplenmesi biz sanayici ve işadamlarını memnun etti” dedi.
OSB Başkan Vekili Duyan, Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında yapılan ihracat müracaat işlemlerinin Ekonomi Bakanlığına online olarak yapılarak belge alım işlemlerinin sıkıntısız olarak gerçekleştiğini, ihracat sonrası belge kapama işlemlerinin Gaziantep’te bulunan şubede yapıldığını, mesafenin uzak oluşu ve iş yoğunluğunun belge kapa işlemlerinin uzamasın neden olduğunu aktardı. Duyan, Bölge kapama işlemleri bazen aylar alıyor. Bu durum ihracatımızın önün kesiyor. Sayın Bakanımızdan Mardin?de bölgeye hizmet verecek irtibat bürosu talebimiz oldu, hemen talimat verdi.? Şeklinde konuştu

Eximbak Şube Açacak
Mardin’de ihracat potansiyelinin yüksek olduğuna değinen Duyan, ”Sayın bakanımızdan ihracatımızı daha da arttırmak ve ihraç ettiğimiz mallarımızın alacaklarını garanti altıdan almak için KGF (Kredi Garanti Fonu) imkanlarından ve Eximbank’ın finansman desteğinden yararlanma talebimizi de Say Zeybekçi uygun gördü ve hemen yetkililere talimat verdi. OSB?de Eximbank yetkilileri ile toplantı yaptık, yakında OSB?de irtibat bürosu kurulacak” dedi

İhracat sonrası ithalatta teminat düşürülsün
İç piyasadan topladıkları ve işledikleri ürünleri ihracatı aşamasına kadar her türlü katma değer vergilerini muntazam şekilde ödediklerini hatırlatan Duyan ? İhracat sonrası ithalatta teminat alınması, sermayemizi ve hedeflerimize olumsuz etki yapıyor. İhracat sonrası ithalatta teminatın düşülmesi istiyoruz. Ekonomik döngü sanayicilerimizin gücüne güç katacaktır. Şeklinde konuştu.
Ekonomi Bakanı Zeybekçi’yi; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Ali Tutaşı, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Nusaybin Ticaret Odası Başkanı Mahsum Özmen, Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Karaboğa, Mardin Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun, Dicle Un sanayicileri Başkanı Veysi Duyan ziyaret etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın