Halk Oyunları Şampiyonası Mardin’de yapıldı

  • Haberin Tarihi: 12 Mart 2018
  • Bu haber 570 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Halk Oyunları Şampiyonası Mardin’de yapıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 24 il´den 74 ekip 2 gün halk oyunları ziyafeti çekti.
Mardin´de Artuklu İlçe Kaymakamlığının desteklediği, Okul Sporları Halk Oyunları Bölge Şampiyonasına 24 ilden 74 ekip katıldı. Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapılan şampiyonada, halk oyunları meraklılarına adeta oyun ziyafeti çekildi.
Halkoyunlar İl Temsilcisi Makbule Dizdaroğlu,24 ilden, gençler ve yıldızlar kategorisinden 74 ekibin katıldığını söyledi. Dizdaroğlu “İki yıldan beri Okul Sporları Halk Oyunları Bölge Şampiyonasını Mardin´de yapıyoruz. Seyircilerimiz 2 gün süre ile oyun ziyafeti çekti. Her il ekibi, kıyafetleri ve yöresel ve kültürel figürleriyle hünerlerini sergiledi. Seyirciler ve oyuncular 3 gün boyunca keyifli bir zaman geçirdi. Biz bu şampiyonaya ev sahipliği yapmayı gelenek hale getirdik. Desteklerini esirgemeyen ve bu güzel görüntülerin ortaya konulmasına vesile olan Artuklu İlçe Kaymakamı Şakir Öner Öztürk´e teşekkür ediyoruz. Bu etkinliği sadece folklorik bir faaliyet olarak değerlendirmemek lazım. Bu tür faaliyetler, gençleri bir çok kötülükten, yanlış yoldan alıkoyuyor.” Dedi
Düzenlemeli ve düzenlemesiz olarak teknik çalıştırıcılar eşliğinde oyunlarını sergileyen ekipleri, Antalya, Akara, Hatay, Kayseri ve Erzurum´dan gelen hakem ve teknik heyetler puan verip değerlendirdi.
Halkoyunları Yıldızlar düzenlemeli yarışmalarda Van Ali Cevdet Bey Orta Okulu 88.40 puanla birinci, Adana Talat Hacıbekiroğlu Orta Okulu 84.40 puanla ikinci, Batman Cumhuriyet Orta Okulu 82.40 puanla üçüncü, Elâzığ Cengiz Topel Orta Okulu 81.70 puan ile dördüncü oldu.
Yıldızlar düzenlemesiz yarışmalar da ise Gaziantep Adnan Menderes Orta Okulu 89.80 puan ile birinci, Hakkari Sermaye Piyasası Kurulu Orta Okulu 89.20 puan ile ikinci, Diyarbakır Vali İsmail Kurt Paşa Ortaokulu 88.80 puan ile üçüncü, Van Hilmi Irak Orta Okulu 87.20 puan ile dördüncü oldu.
Çekişmeli geçen 2 günün sonunda dereceye giren ekiplere kupaları törenle verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın