Ömerli’de Mehmet Akif Ersoy Anıldı

  • Haberin Tarihi: 12 Mart 2018
  • Bu haber 509 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ömerli’de Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Ömerli ilçesinde İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan ve Mehmet Kavak Lisesi konferans salonunda düzenlenen törene, İlçe Kaymakamı ve Belediye başkanı vekili Erol Korkmaz, İlçe Jandarma birlik Komutanı Yzb. Bülent Keskinsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Çiftçi, daire müdür ve amirleri ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.
Günün anlam ve önemini anlatan Tarih öğretmeni Bedri Özayın şöyle konuştu: Bugün İstiklal Marşımızın Kabulünün 97.yıl dönümünü, İstiklal Marşımızın Kabulünü kutlamak ve bir dava adamı olan Mehmet Akif Ersoy’u anmak için bulunuyoruz. Meclis kurulduktan sonra da her bağımsız milletin olduğu gibi bizimde birlik ve beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek, vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları ve gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımız olması fikri ortaya çıktı. Bizler İstiklal Marşımızı Mehmet Akif’in sihirli kaleminden dökülen dizelerle tanıdık. Öyle anlatmış ki Türk’ün bağımsızlığını, Memleketimizin şanını, onurunu, varlığını ve varlığından ödün vermeyeceği, şiirlerine vatan ve millet sevgisini ince ince oya misali işlemiş. İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlık için çektiği ızdırabı, bağımsızlığa olan düşkünlüğü, milli mücadelenin heybetini ve canlılığını en güzel şekilde ifade eder. Yine İstiklal Şairimizin “Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı Yazdırmasın” diye dua etmesi o günlerin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir dedi. Dedi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı dönemin sosyal ve siyasi durumu ve yaşamı tiyatro şeklinde canlandırıldı. Daha sonra İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye giren ilde ve İlçe birinci olan Alıçlı Anasınıf öğrencisi Esma Önder, ikinci ve üçüncü gelenlere ilçe kaymakamı Erol Korkmaz Ödüllerini verdi. İstiklal Marşını okudu.
Program son buldu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın