Atalarımızın izinde güçlü Türkiye

  • Haberin Tarihi: 12 Mart 2018
  • Bu haber 325 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Atalarımızın izinde güçlü Türkiye

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nün 97. yılı dolayısıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda tören düzenlendi.
Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen törende İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine Valilikçe çeşitli hediyeler verildi.

Ecdadımızın vatan aşkı
Programın akabinde bir konuşma yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, “Bugün İstiklal Marşımızın yazılışının 97. yıldönümünü kutlamaktayız. Şanlı ecdadımız yaklaşık bir asır önce düşmana geçit vermemiş, vatan topraklarını kanıyla sulayarak gelecek nesillere hür ve güçlü bir ülkeyi miras bırakmıştır. Her karışında ecdadın kahramanlık destanının yaşandığı ülkemizde, atalarımızın vatanına olan aşkı İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı marş ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bizler şanlı geçmişimizin yanı sıra ülkemize asla esaret altına alamayacaklarını İstiklal Marşımız ile bir kez daha anlıyoruz” dedi.

Atalarımızın izinde güçlü Türkiye
Yaman, “Ülkemiz Mehmet Akif Ersoy’un dizelerine döktüğü gibi bugün hala destansı mücadelesine devam etmekte, kahramanlığı, gücü ve vatanına aşık olan her ferdiyle mazlumların umudu olmaktadır. Ülkemiz üzerinde emelleri olan her türlü mihrak İstiklal Marşı’ndaki ruh ile beslenen her Türkün duruşuyla emellerini gerçekleştirememekte-dir. Bu düşünceler ile bu özel günü kutlarken, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Öğrencilerin İstiklal Marşı’nı okuduğu törende konuşan Artuklu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İsmail Karadağ, İstiklal Marşı’nın Türk milleti için vatan, millet, bayrak, özgürlük ve bağımsızlık kavramlarının karşılığı olduğunu söyledi.
Karadağ, Mehmet Akif Ersoy’un sadece bir şair değil, Kurtuluş Savaşı’nı 10 kıtaya, 41 dizeye sığdırarak milli mücadeleyi en güzel şekilde dile getiren şahsiyet olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: “Darbe girişimine karşı duruş gösteren, tankların önüne yatan, kurşunlara göğüs geren, bombalara aldırmadan canlarını seve seve feda eden 15 Temmuz gecesinde gençlik, ‘Asım’ın Neslinden’ başka bir şey değildir. Dünyada bu neslin eşi ve benzeri yoktur, söylenecek söz bellidir, büyük bir kurtuluş tarihi yazılmıştır. Selam olsun Allah için can veren yiğitlere, vatanı, milleti, bağımsızlığı için toprağa düşen şehitlere, vatanı, milleti için gazi olanlara, Zeytin Dalı Harekatında milleti, vatanı ve devleti için canını seve seve veren, kurşunlara göğsünü siper eden kahraman Türk ordusuna.”
Tören, Artuklu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince hazırlanan kısa film gösterimi ile “Mehmet Akif ve Gençlik” temalı tiyatro gösterimi ile sona erdi.
Törene, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, 72. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

– Nusaybin
Mardin’in Nusaybin ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
İstiklal Marşı’nın yazılması ve kabulü sürecini anlatan sinevizyon gösterimi, “Mehmet Akif ve Çanakkale” adlı tiyatro gösteriminin ardından Mehmet Akif’ten “Kardeşlik ve Kahramanlık ruhu yansımaları” korosu sahne aldı.
Öğrenciler Çanakkale Türküsü’nü Kürtçe seslendirdi.
Törene, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Latif Kara, Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Atik, İlçe Emniyet Müdürü Abdürrahim Zengin ve Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin tarafından hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilmesiyle sona erdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın