Hünerli ellerden sanat sergisi

  • Haberin Tarihi: 13 Mart 2018
  • Bu haber 362 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hünerli ellerden sanat sergisi

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesi ile “Sanatsal Değerlerimizi Yaşatan Hünerli Eller” sergisi ve tanıtım programı gerçekleştirdi.
Gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ve eşleri, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer ve çok sayıda STK ve kurum temsilcileri katıldı.
Bölgenin kültürüne ait motif ve sembolleri yeni ürün ve süreçlere dönüştüren ustalar giyim teknolojisinden, telkariye, sedef işlemeciliğinden ahşap oymacılığına, dokumadan, iğne oyacılığına kadar ürettikleri tüm ürünlerini sergilediler. Geliştirilen ve üretilen ürünlerin yanı sıra kurumda birçok meslek ve sanat dalında mesleki beceri kazandırma kursları ile usta yetiştiriliyor. Açılışa katılan misafir ve ziyaretçilere atölyelerde gerçekleştirilen çalışmalar yerinde tanıtıldı ve üretim süreçleri sergilendi.
Programın açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin Olgunlaşma Enstitüsü’nün kısa zamanda çok yol kat ettiğini, memleketin kültürüne katkı yapan her türlü çalışmaları destekleyeceklerini dile getirdi.
Programın ev sahibi olan Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Kurum Müdürü Metin Değer, kurumun ürettiği ürünlerin ününün Mardin sınırlarını aştığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Martta Mardin’e gerçekleştireceği ziyarette kendisine takdim edilecek ürünün de bu atölyelerde üretildiğini dile getirdi.
Sergi, 8-15 Mart tarihlerinde meraklılarının beğenisine sunulmaya devam edecek.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın