Atatürk’ün Mardin’e Gelişi Kutlandı

  • Haberin Tarihi: 13 Mart 2018
  • Bu haber 333 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Atatürk’ün Mardin’e Gelişi Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mardin’e gelişinin 102. yılı törenle kutlandı.

Hükümet Konağı alanında yapılan törende Vali ve Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Tugay Komutanı Tuğgeneral Ertan Er, Artuklu kaymakamı Şakir Öner Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, STK, Gaziler, Öğrenciler ve halkın katılımı ile yapıldı

Vali ve Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman’ın Atatürk anıtına çelenk sunulmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Günün anlam ve önemini Edebiyat öğretmeni Emel Nişancı konuşmasını yaparken anıdan fenalaştı. Fenalaşan öğretmene ilk müdahaleyi Kadın Daire Başkanı Mehtap Bingül yaptı. Konuşmanın devamı başka bir öğretmen tarafından okundu.

Atat ürkün mardine gelişinin 102 nci yıl dönümünü şöyle anlattı, “Atatürk 1916 yılı şubat ayı sonlarında 16.kolordu komutanı olarak doğu cephesine atanmıştı. 13 Mart 1916’da Diyarbakır’dan ayrılarak Mardin’i ziyaret eden Atatürkü caddelerde bekleyen heyecanlı bir halk karşılamıştı. kalabalığı gören Atatürk bu Milletin ne denli güzel şeylere layık olduğunu bir kez daha görmüştür. Mardin halkın ona gösterdiği saygı ve sevgi karşısında halkın arasına karışmış ve herkese ayrı ayrı selamlayarak karargah subayları ile birlikte Askeri mahfele misafir olmuştur. Halk askeri Mahfelin etrafında dolaşarak Atayı korumak için sabaha kadar tetikte beklemiştir. O gece bir telgrafla Atat ürkün Albaylıktan generalliğe terfi ettiği öğrendi.Mardinliler 1 gün önce karşıladıkları 35 yaşındaki Subayı ertesi gün pırıl pırıl apoletleriyle Mustafa Kemal Paşa olarak selamladılar. O dönemin belediye başkanı Hıdır Çelebi, Atatürk’ü evinde konuk etmişti. Ata türkün geleceğini önceden öğrenen Mardin’in ileri gelenleri o geceyi Hıdır Kömürlünün evinde Atatürk ile birlikte geçirmiştir.Mardin’in gözde Tüccarlarından Abdurrahman Kavas Atatürk’e sansar derisinden yapılan çok güzel bir kürk hediye etmiştir. Kürk şuanda Konya Müzesinde muhafaza edilmektedir.”dedi.
Atatürk’ün Mardin’e gelişinin 102. yıl dönümü nedeniyle yapılan atletizm yarışmalarında dereceye giren atletlere Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanlığınca çeşitli madalya ve ödüller verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın