Mardin’e nehir akıyor

  • Haberin Tarihi: 16 Mart 2018
  • Bu haber 801 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’e nehir akıyor

DSİ Mardin’e yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları suyla buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” dedi.
Bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğünün Mardin’de yatırımlara devam ettiğini ifade eden Genel Müdürü Acu Mardin’de 8 yerleşim yerine yıllık 63 milyon m3 içme suyu sağlandı. Tamamladığımız içme suyu tesisleri ile 29.850 kişinin ihtiyacını karşılanmaktadır.’ dedi.

Ilısu Barajı ve HES Projesinde Sona Gelindi
Mardin Ilısu Barajı ve HES İnşaatında artık sona gelindiğini belirten Acu “Ilısu Barajı Önyüzü Beton Kaplı Baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından Dünyada birinci, Gövde hacmi bakımdan Ülkemizde Atatürk Barajından sonra ikinci,Üreteceği enerji bakımından Ülkemizde; Atatürk, Karakaya, Keban Barajı ve HES’ten sonra dördüncü,Ülkemizin en önemli su kaynağı olan Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan en büyük Baraj ve HES olma gibi önemli özelliklere sahiptir. Projede bugün itibariyle fiziki olarak baraj inşaatının %97’si tamamlanmıştır.
Ilısu Barajı ve HES projesi tamamlandığında; Sadece elektrik enerjisi üretiminden Milli Ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katma değer sağlayacaktır.Cizre Barajı ve HES yapılabilir duruma gelecektir” dedi

Türkiye’nin En Uzun Sun’i Nehri Şanlıurfa’dan Mardin’e Akıyor
221 km uzunluğundaki Mardin Ceylanpınar Ana Kanalları ile Atatürk Barajı’ndan alınan su Mardin’in münbit topraklarını sulayacaktır. Ana kanalın kapasitesi 200 m3/s olup, Kızılırmak Nehri’nin Mart ayı debisine eşittir. 819.480 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Mardin Depolaması inşaatında çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Acu “Tesisin biriktirme hacmi 135 milyon m3 olacaktır. Diğer taraftan 12 adet daha sulama inşaatında çalışmalar devam etmektedir” dedi.
Mardin’de Taşkın Önleme Çalışmaları Devam Ediyor
Acu Mardin’de tamamlanan 22 dere ıslahı ile 19 yerleşim yerinin ve 120 dekar arazi taşkınlardan korunduğunu belirterek şunları söyledi “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın