HÜDA PAR’dan Elektrik Kesintilerine Tepki

  • Haberin Tarihi: 22 Mart 2018
  • Bu haber 533 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
HÜDA PAR’dan Elektrik Kesintilerine Tepki

Elektrik kesintileriyle ilgili açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Burhan Aydın, “Ekinlerde telafisi mümkün olmayan zararlar doğmadan elektriğin verilmesi” çağrısında bulundu.
Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Mardin İl Müdürlüğü; Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde yüzlerce köyün eklektiğini, bazı abonelerin ‘borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle 3 gün önce kesmesinin ardından tepkiler gelmeye devam ediyor.
Konuya ilişkin açıklamaya yapan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Burhan Aydın, elektriği kesilen köylülerin özellikle içme suyu sıkıntı yaşadığına dikkat çekti.
Dicle EDAŞ’ın birkaç borçlu çiftçiyi bahane ederek toplu cezalandırılmaya gittiğini savunan Aydın, hükümetin ivedilikle bu soruna eğilerek, ciddi çözümler getirmesi gerektiğinin altını çizdi.
HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığında basına açıklamalarda bulunan Aydın, özellikle tarımsal sulamada kullanılan elektrikten dolayı sıkıntının yaşandığını belirten şunları söyledi: “Çiftçi borçlarının ödenmediği gerekçesiyle bölgemizde tarımsal sulama yapan ovamızdaki tüm çiftçilerimizin elektriği kesilmiştir. Bunun hukuki bir dayanağı kesinlikle olamaz çünkü tüm çiftçiler borcunu ödememiş değillerdir. Kayıp kaçak sorunu da bahane edilerek çiftçilerimizin elektriğinin kesilmesi doğru değildir. Hukuki yollardan bunun telefi için çiftçinin uğrayabileceği zararlar göz önünde bulundurulduğunda hükümetin daha süratli bir şekilde müdahale ederek kalıcı bir çözüm getirmesi gerekir. Günü birlik çözümler ile ertelemeler ile halledilecek bir sorun değil. DEDAŞ, istediği zaman şalteri indirerek tüm abonelerin elektriğini kesme lükse sahip değildir, olamaz da.”
Hükümetin ivedilikle soruna eğilerek, ciddi çözümler getirmesi gerektiğini anımsatan Aydın, ekinlerde telafisi mümkün olmayan zararlar doğmadan elektriğin verilmesini istedi.
Aydın, “Kaçak kullanım konusunda bunun önüne geçilmesi için alt yapıyı hazırlamak DEDAŞ’ın işidir. Yine borcunun ödemeyen çiftçilere yönelik yasal işlem başlatmak yine onların işidir. Ancak birkaç çiftçi borcunu ödemedi diye topluca cezalandırılamaya gidilmesi telefi edilemez bazı sıkıntılara sebep olabilir. Çiftçilerin şu an yağışların olmamasından kaynaklı sulama ihtiyacını karşılayabilmesi için ivedilikle elektriğin bırakılması ve çiftçilerin üzerindeki bu tasallutun da sona erdirilmesi lazım. DEDAŞ, hukuki yollardan hakkını talep etsin. Kim borcunu ödemiyorsa onun hakkında yasal işlemleri başlatsın ama bütün bir ovanın elektriğinin kesilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Durum bu şekilde devam ederse onarılmaz bazı zararlar doğuracaktır. Birçok çiftçi, ekinlerinin zarar görme aşamasına geldiğini söylüyor. Bu yüzden bizim çağrımız, derhal bu kesintiye son verilmesidir.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın