İnternet kullanımına dikkat!

  • Haberin Tarihi: 22 Mart 2018
  • Bu haber 510 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İnternet kullanımına dikkat!

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından Mardin AVM’de Teknoloji Bağımlılığı ve Güvenliliği ile ilgili İnternet konusunda halkı bilgilendirdi.
Bilinçlendirmeye yönelik kurulan standa konuyla ilgili broşür ve kitapçıklar dağıtıldı. İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde de eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlendi.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Mardin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından Mardin AVM’de Teknoloji Bağımlılığı ve Güvenliliği ile ilgili İnternet konusunda halkı bilgilendirdiklerini açıkladı.
Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.İnternet kullanım özellikleri belirlenmelidir ve belirlenen bu özelliklere göre internet kullanımı yeniden düzenlenmesi gerekir. Çocuklar ve gençler internetten nasıl faydalanmaları gerektiğini öğrenmeli, kullanmadan önce bir amaç belirlemelidir. Çocuklar ve gençler; interneti haftanın hangi günleri kullanıyor? Günün hangi saatlerinde internette kalıyor? İnternette kaç saat kalıyor? İnterneti en çok hangi işlev için kullanıyor? Bu konularda ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Günün belirli saatlerinde internette daha uzun süre geçiriliyorsa aynı zaman diliminde başka bir sosyal faaliyet belirlenmelidir.İnternet kullanımına ara verilecek zamanı hatırlatmak üzere alarm kurulmalı veya aile bireylerinden hatırlatmaları istenmelidir.İnternette geçirilen zaman uğruna nelerin kaçırılabileceğinin farkında olunmalıdır.İnternette harcanılan vakit nedeniyle yapılamayan etkinlikler listelenip bu etkinlikler planlanmalıdır.Bilgisayar evin ortak kullanım alanlarından birine kurulmalıdır.Çocuklar ve gençler için sorun teşkil edebilecek internet uygulamalarının (savaş oyunları, şiddet içerikli oyunlar, uygunsuz siteler) kullanımı engellenmelidir.”
Ailelere uyarı
İnternet kullanımı konusunda aileleri uyaran yetkililer internet kullanımı konusunda önemli bilgiler aktardı. Yetkililer” Aileler çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmeli, onların sorunları ile ilgilenmelidir.Aileler çocuklarıyla okul ve arkadaş çevreleri hakkında sohbet etmelidir. Onları hoşlandıkları, ilgi duydukları konulardan bahsetmeye; kaygı ve sorunlarını konuşmaya, paylaşmaya teşvik etmelidir. Çocukların ve gençlerin, arkadaşlarına ve sosyal ortamlara (sinema, tiyatro, müze, sportif faaliyetler) daha fazla zaman ayırmaları desteklenerek özendirilmelidir.Çocukların ve gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmaları için aileleriyle veya arkadaşlarıyla birlikte yapabilecekleri aktiviteler planlanmalıdır. Çocuklar ve gençler, bilgisayar ve internet dışında da hobi geliştirmeleri için teşvik edilmelidir. Çocuklardan ve gençlerden ailenin sorumluluklarını paylaşmaları için belirli görevleri yerine getirmeleri istenmelidir. Çocukların ve gençlerin yaşlarına uygun günlük kullanım sürelerine göre interneti kullanmalarına dikkat edilmelidir. Günlük kullanım süreleri birkaç zaman dilimine ayrılmalıdır.”şeklinde önemli bilgiler aktardılar.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın