Her konuda Devrim, Futbolda Fiyasko…

  • Yazının Tarihi: 30 Mart 2018
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 913 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Son yıllarda ülkemiz ve ilimiz müthiş hizmetler görüyor.

Bu hizmetlerin her biri devrim niteliğinde. Sanayi, tarım, turizm, sağlık ve bir sürü yaşam alanı ile birlikte çalışma alanları.

Bu saydığım hizmet sektörlerinin herbirinin bünyesinde devrim niteliğinde çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmalar ile birlikte hizmet sektörünün ülke ekonomisi içerisindeki payı da git gide büyüyor.

Tabii ki, bu devrim diye sayabileceğimiz çalışmalar spora da yansımamış değil.

Belki dünya kupasına ev sahipliği yapabilelim diye, belki de sporun her branşındaki başarıları futbolda da görebilelim diye Avrupa düzeyinde hatta dünya standartlarında olağanüstü stadyumlar ve tesisler yapıldı.

Yalnız, bu tesislerden kimler faydalanabiliyor derseniz o konu tartışmaya açık.

Ülkenin bir yanında gençler spor alanında her imkândan yararlanıyorken ülkenin diğer tarafında (Şırnak’ın İdil ilçesindeki gençler) halen toz ve toprak sahada futbol oynamak zorunda kalıyor.

Peki bu kendini yenileyebilen ve alttan ısıtmalı akıllı stadyumlar yapılırken futbolda başarı görüyor muyuz? Maalesef.

2002 yılında dünya kupasında yarı finali gören A Milli Futbol Takımımız o tarihten bu yana gözle görülür hiçbir başarıya imza atamadı.

Ülke ekonomisinin büyüdüğü bir ortamda tesisleşmeye bu kadar kafa yoran Türk sporu temsilcileri ve yöneticileri, halen neden dünya futbolunda 40. sıralardayız diye kafa yoruyor mu acaba.

Türk futbolunun kanayan yarası olan, hatta kangren haline dönüşen Anadolu kulüplerinin mali durumları ve borçları ortadayken. Bu borçlardan dolayı FİFA ve UEFA’dan gelen transfer yasakları, puan silme cezaları ve organizasyonlardan gelen men cezaları art arda geliyor.

Bunların hepsini düşündüğümüzde futbol bir uçurumun kenarında dersek sanırım yanlış bir şey söylememiş oluruz.

Aslında üzerinde defaatle durduğum bu durumu, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, 20 aralık 2017 günü bütçe görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da TBMM’de bulunduğu sırada yaptığı konuşma ile çok güzel özetliyor.

Çok güzel işler yapılıyorken neden başarı gelmiyor? diye sorgulamadan edemiyor insan.

Ülke genelinde futbolun hali bu kadar içler acısı iken, maalesef Mardinde bu durumdan payını almış durumda.

Geçmişte 1. Lige kadar yükselen ve birçok başarıya imza atan Mardin ekibi olan Mardinspor, yanlış politikalar ile maalesef geride bir enkaz bıraktı.

Yazımın başında da belirttiğim gibi transfer yasağı ve borçlardan dolayı amatöre kadar düşen bu kulüp geçen sene 3. Ligin kapısından dönmüş olsa da yerel ve bölgesel amatör ligi arasında gidip geliyor.

Ara ara profesyonel liglerde oynayan takımların maçları ilimizde oynatılıyor. Maç takibi yaptığım sırada bazı spor yöneticileri atmosferden etkilenmiş olacak ki, ‘’Profesyonel ligi ne kadar da özledik’’ diye cümleler sarf ediyor.

Siz burada olduğunuz sürece profesyonel lige hasret kalacaksınız. Demezler mi adama?

-Üç sene içerisinde üç renk değiştiren bir kulüp binası daha kaç renk değiştirecek?

-Bölgesel amatör ve yerel amatör liginde üç Mardin ekibi daha ne kadar birbiri ile uğraşacak?

-Başarı yakalacak bir takımı el birliği ile 3. Lige çıkarmak varken, Mardinli vatandaşların ve gençlerin stadı doldurması gerekirken , 21 Kasım şehir stadı neden bomboş tribünlerle müsabakalara ev sahipliği yapıyor?

Bu yanlışlardan dönülüp başarı yakalanır mı? Bilemiyorum ama, bir çok imkânsızlığa rağmen Mardinli gençler için canla başla çalışan çok iyi tanıdığım Merdinspor teknik direktörü Faris Çalbay ve hiç tanımadığım ama ismi ve kişiliği ile sıkça gündeme gelen Hasan Ablak’a imkân sağlanır ve bu kadar yanlışın arasında bu doğru insanlara sahip çıkılır.

Önümüzdeki günlerde karşılaşacak olan Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Derikspor futbol kulüplerine başarılar diliyorum.

Bir Yorum Yazın