CHP Heyeti Kızıltepe’de çiftçilerle bir araya geldi

  • Haberin Tarihi: 30 Mart 2018
  • Bu haber 478 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
CHP Heyeti Kızıltepe’de çiftçilerle bir araya geldi

CHP milletvekilleri bölgede yaşanan elektrik sorunlarını yerinde incelemek üzere Mardin’de çiftçilerle bir araya geldi.
Ankara uçağı ile Mardin’e gelen CHP milletvekilleri Mahmut Tanal,Ali Haydar Hakverdi, Mustafa Balbay ve Ahmet Akın Kızıltepe ilçesinde Mardin Kızıltepe ilçesi Zahireciler Derneğinde çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
Mardin’de bulunan 10 ilçenin çiftçilerinin sorunlarını tek tek dinleyen CHP milletvekilleri,sorunun çözülmesi için Cumhuriyet Halk partisi olarak üzerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade ettiler.
Yaklaşık 500 çiftçinin katıldığı toplantıda konuşan Zahireciler Derneği Başkanı M. Şerif Öter, Türkiye’nin en büyük STK temsilcileri olduklarını belirterek, ancak içinde olduğu derneğin bütün çiftçinin sorumluluğu omuzlarında taşıdığını söyledi.
Başkan Öter, “Bölgemizde yaşanan elektrik kesintileri çiftçilerimize büyük zararlar vermektedir. Buna bir çare bulmak gerekir. Çiftçilerin sulama sorunlarından tutun, Mezopotamya ovasında yetişen ve dünyanın en kaliteli buğday ve mercimek konusunda dakikalarca konuştuk. Özellikle birkaç gün öncesi Mardin’e gelen ve elektrik sorunu ele alan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba şehre gelmesi bir anlam veremedik. Neden Enerji bakanı gelmiyor. Kendisi sorunlarımızı dinlemiyor”dedi.
Bu sorun Tarım ve Hayvancılık Bakanını ilgilendiren bir konu olmadığını herkesin bildiğini ifade eden Öter, ”Enerji ve Tabi Kaynakları bakanın gelmesi gerekirdi. Yıllardır bu soruna bir türlü çözüm bulamadılar. Haksız yere kesilen, korkunç faturalar çiftçi tarlasını satmaya kalksa bile bu borcu ödeyemeyecek durumdadır. Büyükşehirler-de yer altında tüneller yapılıyor ama bir GAP projesini bir türlü bitiremediler bu nasıl iştir.” Şeklinde tepkisini gösterdi.
CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal,Ali Haydar Hakverdi,Mustafa Balbay,Ahmet Akın yaptıkları konuşmalarında ise Kızıltepe’de bulunan çiftçilerin yaşadıkları elektrik sorununun takipçileri olacağına söz verdi.
Çiftçilere hitaben açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Mustafa Balbay “ Hükümet ne yapmak istediğini bir türlü anlayamadıklarını söyledi. Balbay” Hükümet iş adamlarının milyarlarca vergi borcunu bir kanunla siliyor. Ama bu ülkenin en önemli ve kalkınmada öncelikle olan Doğu ve Güneydoğu yaşayan çiftçilerin borçlarına neden af çıkartmıyor. Biz bu sorunlarınızı TBMM getireceğiz. Bundan sonra sık sık bölgeye geleceğiz” Diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın