“Mardin’de yerel kalkınma dernekleri kurulacak”

  • Haberin Tarihi: 12 Nisan 2018
  • Bu haber 1654 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Mardin’de yerel kalkınma dernekleri kurulacak”

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yapısal Uyum ve Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından, IPARD Programı kapsamında, Kırsal Kalkınma Programlarında belirlenen hedefleri desteklemek, uygulamalarda yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlamak amacıyla kurulan “Ulusal Kırsal Ağ’ın” tanıtımına yönelik tanıtım toplantısı Mardin’de yapıldı.
Tarihi Mardin Müzesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, TBMM İdare Amiri Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Mardin Milletvekilli Orhan Miroğlu, Mardin Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Yönetim Otoritesi Başkanı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Hakan Kalender,AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, Mardin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Özkan Önen, TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, konu uzmanı teknik personeller, girişimciler, ilgili kamu kurumları, üniversiteler, belediyeler, odalar, kurum – kuruluş amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

“Ulusal kırsal ağ, kırsal kalkınmanın önemli bir ayağıdır”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, “Kırsal kalkınma dediğimiz zaman gerçek anlamda samimiyetle yapılan bir kırsal kalkınma kırsalda yaşayan ve kırsal kalkınma sayesinde karnını doyuran insanlara bir umut olacak. Bu kutsal bir görev. TKDK Ajansı, Belediye, Valilikler, İl Müdürlüklerimiz, değerli bürokrat arkadaşlarımızın ve ilgili tüm sektörlerin desteğiyle hepimiz beraber bunu gerçekleştireceğiz.” Dedi.

Mardin TKDK desteği en fazla alan illerimizdendir
Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başkanı Hakan Kalender, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2011 yılından itibaren IPARD programı kapsamında hibe yatırımlarını kullandırmaktadır. IPARD 1 programı 2016 yılında tamamlandı. Toplamına baktığımız zaman biz 11 bin projeye 3,2 Milyarlık hibe sağladık. Bu kapsamda 2016 yılında başlayan ve 2020 yılına kadar uygulayacağımız IPARD’ın ikinci aşaması başlamıştır. Toplamda 1 Milyar 45 Milyon Euro yani 5 Milyarlık yatırımı 42 ilimizde kullandıracağız. Mardin 42 ilimiz içerisinde daha fazla desteklediğimiz illerimizden biridir. İkinci aşama olmasına rağmen 160 projeye yaklaşık 71 milyon hibe sağlamışız. 3’üncü çağrı kapsamında Mardin’de 31 proje başvurusu aldık ve 18,5 milyon civarında hibe desteği verilecek.” dedi.

“Avantajlı bir bölgeye sahibiz”
AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, “Bölgemiz avantajlı bir bölge. Güzel bir coğrafyadayız, stratejik yolların kavşağındayız. Çok çalışkan insanlarımız, genç bir nüfus potansiyelimiz var. Ama bölgede bilindiği gibi uzun yıllar devam eden olaylar buralara gelip yatırım yapmak isteyenleri caydırmıştır. Ortam normalleştikçe gelişlerin arttığını görüyoruz. Bu arada hükümetin, devletinde buradaki dezavantajı avantaja çevirmek için birtakım katkılar yaptıklarını görüyoruz. Proje yapmada Türkiye üzerindeki acemiliği attı. Bölge insanı da artık rahat proje yapabiliyor, sunabiliyor. Ve devletin hem parasal hem bilgi, teknik desteğiyle inşallah çok güzel işler yapacağız. Başarı hikayelerimizi oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

“Ulusal Kırsal Ağ projesi kırsal kalkınmayı canlandıracaktır”
Toplantıda bir konuşma yapan TBMM Meclis İdare Başkanı ve Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Bütün ülküler kalkınma hamlelerini, bir plan içerisinde gerçekleştiriyorlar. Kırsal kalkınmaya yönelik bütün faaliyetler, tarım başlığı altında ele alındı. Bu nedenle Kalkınma Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer birimlerin de işbirliği ile Kalkınma Strateji Belgesi oluşturdu. Bu belge ulusal, uluslararası ve AB fonlarının kullanılmasına referans teşkil edecek. Bu belgeyi oluştururken, yerel ve öz kaynakların değerlendirilmesi, doğal ve kültürel varlıkların da kıymetlendirilmesi referans alınan değerlerin başında geliyor.
Yerel ve öz kaynakların ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Ulusal Kırsal Ağ, bizim de alışık olmadığımız bir durum ama bizim de artık kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Kaynaklarımızın güzel değerlendirilmesi açısından toplantının olumlu olacağını düşünüyorum.” dedi.
Bölünmez bir toplumun kalkınması için kırsal kalkınmanın ekonomiye katkısının fazla olması gerektiğini, Ulusal Kırsal Ağ projesinin de kırsal kalkınmayı canlandıracağını sözlerine ekledi.

“Bölgede yatırımlar açısından büyük bir hareketlilik var. Kırsal kesimin her köşesine ulaşmasını diliyoruz”
Bölgede yatırım açısında büyük bir hareketliliğin olduğunu altını çizen AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Bölgede hakkeden olağanüstü bir hareketlilik var. Bütün bakanlıklarımız çok faal bir şekilde sahadalar. Ve her gün onlarca toplantı gerçekleşiyor. Bunu bölgedeki özgürlük havasının teneffüs edilmesine borçluyuz. Ve bunu bu uğurda hayatını burada kaybeden, hayatını feda eden şehitlerimize borçluyuz. Bunu her zaman söylüyoruz. Şehitlerimizi yine minnetle anıyorum. Şimdi artık hakikaten her şeyi yeniden düşünmek ve inşa etmekle karşı karşıyayız. Halk ile aramıza örülen duvarlar büyük çabalar ve fedakarlıklar sonucu çok şükür yıkıldı. Ve şimdi Mardin, Diyarbakır ve bölge halkı ile baş başayız. İmkanlarımız çok güçlü. Suriye’deki ve Irak’taki gelişmelere baktığımız zaman hatta orta gelişmişlikte olan devletlerin bile yatırım programlarına baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin bugün başta Doğu, Güneydoğu olmak üzere çok şükür geliştirdiği projeler devasa projeler. Bakıyoruz 17-18 bin nüfuslu bir ilçemizde 200 milyonlu rakamlardan bahsediyoruz. Tabi bu çerçevede Avrupa Birliği destekli projelerde son derece önemli. Eğitimli gençlerimizin Avrupa Birliği kapsamlı projelere gözlerini iyi dikmeleri gerektiği kanaatindeyim.” diye konuştu.

“Kırsalda yaşanabilir hayatı destekleyen projeleri her zaman destekliyoruz”
Yapılan ihracatın konuşulmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Hasan Özlü, “Tarım Bakanlığı olarak tarım sektörünün gelişmesi bağlamında sadece Tarım Bakanlığı değil bilindiği gibi bakanlığımız üç kelimeden oluşuyor. Gıda, tarım ve hayvancılık. Tarım bakanlığı olarak söyleyecek çok söz var. Sebze ve meyvede biz ülke olarak avantajlı bir ülkeyiz. Bazı ürünlerde yetersizlik ithal ediyoruz. Pamuk ve yağlı tohumlar gibi. Ama bizim ihracat ettiğimiz ürünler konuşulmuyor. Neden et ithal ediyoruz? Neden yem ithal ediyoruz? Onlar konuşuluyor. Biraz daha geniş açıdan baktığımız zaman her ülkenin avantajlı olduğu alanlar var. Bu bir ticarettir. Biz ticaret olarak baktığımız zaman 17 milyar dolar ticaretimiz, ihracatımız var. 12 Milyar dolar da ithalatımız var. Bu ithalatımızda da sözgelimi buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna’dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor. Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor. Hollanda’nın 90 Milyar dolar ihracatı var deniyor güzel ama 65 milyar dolarda ithalatı var.

Kırsalda yaşanabilir hayatı destekleyen projeleri her zaman destekliyoruz. IPARD programının ilk döneminde öğrenme sürecindeydik. Şimdi vatandaşlarımız AB projeleri nasıl yapılır, nasıl destek alınır daha iyi biliyorlar. Bakanlık olarak IPARD I programını başarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Verilen bütçeleri % 98 oranında kullandık. IPARD II programı da aynı şekilde devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“Mardin’de kırsal kalkınma çalışmaları bütünlüğün, birliğin sembolü gül gibi açsın”
Toplantıda “Ulusal Kırsal Ağ Tanıtımı” konusunda TRGM’den Mühendis Dr. Şenay Sevengör, Ulusal kırsal ağ ile amacımız kırsal kalkınma bağlarını daha güçlü hale getirmektir.
Mezopotamya’nın kalbi Mardin’deyiz. İçinde barındırdığı tarih ve masalsı görüntüsü insanın gerçekten kalbine dokunuyor. O yüzden bu şehri gül ile bağdaştırıyorum. Gül, güzelliğin, gerçek saf, koşulsuz sevginin sembolüdür. Başka hiçbir koku kalbimizi onun kadar etkileyemez. İnsanları masal ve efsane alemine taşıyan tek çiçektir. Mardin de ülkemizin masal alemidir. Mardin ilimizde güllerle ilgili çalışmalar başlayacaktır.
Mardin deyince aklımıza ilk gelen 5 bin yıllık telkâri sanatıdır ifadelerini kullanarak dünyaca ünlü eski telkâri ustalarından Suphi usta’yı sahneye davet etti.

“Mardin’de yerel kalkınma dernekleri kurulacak”
“Yerel Kırsal Kalkınmaya İlişkin Yaklaşımlar” TRGM’den Mühendis Seher Muğla tarafından ele alındı.” Şu an 10 ilde halihazır 25 yerel eylem dernek kuruldu. Mardin ilinde de bu günden itibaren 2 yerel eylem derneği kurulacak. “Kırsal Kalkınmada Müzelerin İtici Gücü” Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan yaptığı sunumda müzelerin hafıza merkezi olduğunu, halkın kültürünü işleyebilmesi için, kaybolmayan değerlerin, el sanatlarının yaşatılıp canlandırılması ve halka sunulması gerektiğini belirtti. Bu değerleri yaşatırken değerleri anlayan gözler yaratmamız ve farkındalığı artırmamız lazım” şeklinde konuştu.

“İyi uygulama proje örneği olarak “Gül ve Gül Yağı”
Isparta TKDK İl Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Gülcü ve gül yağı üreticisi Mehmet Ali Doğan tarafından sunumlar gerçekleştirildi.
Dünya gül yağı ihtiyacının % 61’i ısparta ili tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanında lavanta ve yenilikçi zambak üretimi yapılmaktadır. Gül turizmi çok önem kazanmıştır. Mardin ilinde de gül ve lavanta üretimine yönelik projelere adım atıldı.
Resepsiyonda Mardin’de Üreten Kadın Derneği’nin, İçişleri Bakanlığının desteğiyle hayata geçirdiği “Yeniden Hayat Bulan Kadınlar” projesi çerçevesinde, terör mağduru kadınların yapmış olduğu Mardin mutfağından yöresel yemekler ikram edildi.
Dinler ve diller kardeşliğinin şehri Mardin ilinde yapılan toplantı farklı kültürlerin buluşarak yapmış olduğu müzik dinletisi gerçekleştirildi. Azerbaycan Güzel Sanatlar Akademi mezunu Dr. Züleyha Abdullayeva piyano, Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan ney ve yerel kültürün yansıtıldığı dengbejci Abdurrahman Oğuz, ulusal kırsal ağ toplantısında buluştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın