Kalenin Müjdecisi Top

  • Yazının Tarihi: 14 Nisan 2018
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 1660 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

‘’Kale’’ ve ‘’top’’ tabirleri aynı cümle içerisinde kullanılınca hepimizin aklına birden çok spor dalı geliyordur. Lakin bazı kelimeler ve tabirler vardır ki, birçok anlam taşıyabiliyorlar.
Tıpkı ‘’kale’’ denildiğinde ilk akla gelen, özellikle futbol maçlarında topu içerisine atmak için kullanılan fileli direkler gibi. Kalenin başka anlamlarına baktığımızda ise savunma ve güvenlik amacıyla yapılan ve kullanılan, kalın ve yüksek duvarlı, burçlu, mazgallı yapı veyahut kolay girilemeyen, korunmalı yer.
Kalenin sporla alakalı olan anlamını değil de diğer anlamını ele alacak olursak, ilimizi ve turizmi yakından ilgilendiren bir konuya değinmiş olacağız. Evet, şarkı ve şiirlere konu olan Mardin Kalesi şu sıralar sıkça gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisinde dile getirdiği ‘’Mardin Kalesi turizme açılmalıdır’’ cümlesi ile başlayan süreç halen tazeliğini ve güncelliğini koruyor.
Mardin milletvekilleri, özellikle de Orhan Miroğlu’un kalenin turizme açılması gerektiği yönünde yoğun çaba içerisinde olduğunu görüyoruz. Miroğlu’un katıldığı her ortamda bu konuyu dile getiriyor olması bunun en büyük göstergesi.
12 nisan günü Mardin Müzesi’nin resmi açılışını yapmak ve bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mardin’e gelen Kültür Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da bu konunun birinci derecede müdahili olarak kalenin turizme açılması gerektiğini dile getirdi. Lakin ne zaman bu yönde bir uğraş olsa, kaledeki radar sisteminin NATO’nun himayesinde olduğu ve ancak bu sistemin Mardin Kalesi’ne benzer yüksek bir yapıya taşındıktan sonra bu ihtimalin gerçekleşebileceği söyleniyor.
Bir basın mensubu olarak, ne zaman Mardin Kalesi ile alakalı haber yapacak olsam burada görevli askerlerin kaledeki askeri renkte boyanmış futbol topuna benzeyen sistemi görüntülememin yasak olduğu cümlesi ile karşılaşıyordum. Bu durumun sadece benim için değil ilimizde görev yapan tüm basın mensupları ve kaleyi ziyaret eden tüm şahıslar için geçerli olduğunu net bir şekilde biliyorum.
Mardin Kalesi ile ilgili hoş sözler, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un hoşuna gitmiş olacak ki kaleye çıkıp burada incelemelerde bulunmak istemiş. Haliyle Bakan beye eşlik eden yöneticiler ve konu ile alakaları olmadığı halde her ortamda ve fotoğraf karesinde yer almak için yoğun çaba sarf eden bir güruhta kaleye çıkmış. Buna bir lafımız yok. Sonuçta kalenin turizme açılması demek kaleyi merak eden tüm vatandaşların bu alanı ziyaret edebileceği anlamına geliyor. Fakat şehrin yöneticilerinden daha çok etkinliklerde ve fotoğraf karelerinde boy göstermeye çalışan bu ünvansız güruhun herkese yasak olan bu top şeklindeki yapının önünde boy boy fotoğraf çektirmesi.
Bu güruhun bunu yapıyor olabilmesi akıllarda fazlaca soru işareti bırakıyor.
Acaba;
-Bu durum bir güvenlik ihlali mi?
-Bakan bey bile bu yapının önünde fotoğraf çektirmediyse bu insanlar nasıl oluyor da burada fotoğraf çektirebiliyor?
-Ya da ilgili alakalı kişiler bile bu yapıyı görüntüleyemiyorken bu insanlar nasıl görüntüleyebiliyor?
Veyahut ben Reha Muhtar gibi ‘’Bu ne turşu bu ne lahana’’ demeyip de olaya olumlu tarafından bakacak olursam, bu yapı artık görüntülenebiliyor ise miadını doldurmuştur ve kalenin turizme açılması an meselesidir temennisiyle ümidimi koruyayım…

Bir Yorum Yazın