Konservatuvarda sanatla buluşuyorlar

  • Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018
  • Bu haber 263 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Konservatuvarda sanatla buluşuyorlar

Görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesince açılan konservatuvar ile yediden yetmişe vatandaşlar, fotoğrafçılık, müzik, halk oyunları ve sinema gibi kurslarla sanatla buluşuyor.
İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesinin açtığı konservatuvarda, sanatla ilgilenen vatandaşlara hizmet veriliyor.
Faaliyete geçen yıl başlayan ve yediden yetmişe tüm vatandaşların yararlandığı konservatuvar, yoğun ilgi görüyor.
Fotoğrafçılık, enstrüman, müzik, halk oyunları ve sinema gibi kurslar açılan konservatuvara, bugüne kadar yararlanmak amacıyla yaklaşık 4 bin kişi kayıt yaptırdı.
Konservatuvarda, özellikle gençler güzel sanatlar liseleri ile üniversitelerin konservatuvar, müzik ve tiyatro bölümlerine hazırlanma imkanı buluyor.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Vali Mustafa Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldikten sonra şehrin her alanında her kesimine istekleri doğrultusunda çalışmalar yapmaya başladıklarını söyledi.

Konservatuvarın Mardin’e katkısı büyük
Kültür, sanat ve sosyal alanda birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Yaman, “Mardinli çocuklarımız, gençlerimiz çok yetenekli. Bir konservatuvar arzuları vardı. Bunu değerlendirerek Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarını açtık. Yediden yetmişe bütün hemşehrilerimiz çeşitli kurslar alıyor. Yaklaşık 4 bine yakın kayıt yapıldı. Müzik, enstrümanlar, sinema, resim gibi kurslarımız ve çeşitli korolarımız var. Bu kurslarımıza katılan gençlerimiz hep başarılı oldular. Bu kardeşlerimiz arzu ettikleri bölümlere girdiler.” diye konuştu.
Konservatuvarda, kursiyerlerin güvenilir ve kurumsal bir yerde eğitim aldığını ve yeteneklerinin geliştiğini kaydeden Yaman, konservatuvar çalışmasını devam ettireceklerini, konservatuvarın Mardin’e büyük bir katkısı olduğunu ifade etti.
Yaman, bölgenin en güzel huzurlu şehirlerden Mardin’in eski güzel günlerine doğru hızla yol aldığını sözlerine ekledi.

“Konservatuvarın açılması olumlu bir etki yarattı”
Konservatuvarda müzik eğitimi alan Rengin Kolbaşı da aldıkları eğitimlerle müzik öğretmeni olma hayaline doğru yaklaştığını söyledi.
Kültür ve medeniyet şehrinin terörle anılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Kolbaşı, şöyle konuştu: “Burada aldığımız eğitimlerden çok memnunuz. Mardin için bir ilk. Keşke daha önce açılsaydı çünkü Mardin’in gerçekten sanata çok ihtiyacı var. Mardin’in kültür ve sanatla anılmasını istiyoruz. Mardin’imiz kültür ve medeniyet şehri. Gerçekten çok güzel bir şehir. Mardin’de konservatuvarın açılması olumlu bir etki yarattı. Bu şekilde çalışmaların devam etmesini arzu ediyoruz. Müzik öğretmeni olmak istiyorum, buranın bizlere katkısı gerçekten çok büyük.”
“Belediyemiz, şehrimizin sanatsal eksikliğini gidermeye başladı”
Üniversite öğrencisi Zeynep Altun da konservatuvar sayesinde gitar çalmayı öğrendiğini, bunun küçüklüğünden bu yana hayali olduğunu dile getirdi.
“Daha önce gençlere yönelik faaliyetler yapılmıyordu. Şu an gençlik merkezi, konservatuvar var. Gerçekten belediyemiz eskiye nazaran çok iyi ve daha iyiye gidiyor. Daha önce ne gençlere ne de kadınlara bu kadar önem verilmiyordu. Belediyemiz, şehrimizin sanatsal eksikliğini gidermeye başladı.” diyen Altun, kentin kültür ve sanatla tanınmasını istediğini anlattı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın