Öğrencilere uygulamalı ders

  • Haberin Tarihi: 19 Nisan 2018
  • Bu haber 843 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öğrencilere uygulamalı ders

Artuklu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencileri, Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarda uygulamalı ders gördü.
Mardin Artuklu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü öğrencileri, Organize Sanayi Bölgesinde Un ve Bulgur Fabrikalarında incelemelerde bulundu, ihracat, ithalat, vergi ve fabrikaların işletmeleri hakkında bilgi aldı.
Organize Sanayi Bölgesine, Üniversite bünyesinde bulunan ve dönem başkanlığını Ramazan Duruk´un yaptığı İş Dünyası ve Kariyer Planlama Topluluğunca düzenlenen OSB´deki işletmelerin incelenmesine, Öğretim Görevlisi Dr.Ahmet Kayaoğlu başkanlığında 35 işletme öğrencisi katıldı. Asil Un Fabrikasında incelemelerde bulunan öğrenciler, Asil Un Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Emrah İlhan, kaliteden ödün verenlerin uzun sür ayakta kalamayacaklarını söyledi. İlhan “ Bir işletme, hedeflerini, ne yapmak istediğini, nerede durmak istediğini belirlemesi lazım. Kaliteyi tutturmayan işletmeler ayakta duramaz. Pazarda kalitesini benimseten ve rekabet gücüne sahip işletmeler söz sahibi olur” dedi.
İşletme Öğrencileri İpek Bulgur Fabrikasını da gezerek, işletme ve imalat hakkında bilgi aldı. Mardin Bulgurcular Derneği Başkanı ve İpek Bulgur ortaklarından Faysal Sun, öğrencilere bulgur fabrikasını gezdirdi. Fabrikanın işletmesi hakkında öğrencilere bilgi veren Sun “Türkiye´deki bulgur üretiminin %25´ni Mardin´deki fabrikalar gerçekleştiriyor. Türkiye´nin bulgur ihracatının %30´unu yine Mardin´deki bulgur fabrikaları yapıyor. Dünyanın en kaliteli bulgurluk ve Makarnalık buğdayı Mezopotamya topraklarında yetişiyor. Bu bakımdan şanslı sayılırız. Dünyanın en kaliteli organik bulguru Mardin´de üretiliyor. Lezzetine de doyum olmaz” şeklinde konuştu.
Mardin Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde öğrencilerle bir araya geldi. OSB ve MARSİAD olarak Artuklu Üniversitesi ile her alanda işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirterek “ İşletme, iktisat ve diğer bölümlerde eğitim gören gençlerimize Organize Sanayi Bölgesi kapıları her zaman açıktır. Stajlarını, araştırmalarını OSB´de yapmalarına yardımcı olacağız. Organize Sanayi Bölgesi, işletme ve iktisat öğrencilerinin bilgilerini pratiğe dökmeleri için önemli oluşum. İstedikleri zaman gelip, fabrikaların işletmeleri ve iktisadi durumları hakkında inceleme ve araştırma yapabilirler. Bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız” dedi.
OSB Başkan Vekili Duyan, OSB´yi ziyaret eden öğrenci ve öğretim görevlileri ile birlikte OSB Müdürlüğünde yemek yedi, Mardin ekonomisinin dününü ve bugününü anlattı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın