3. Bilali Şenlikleri Coşkusu

  • Haberin Tarihi: 7 Mayıs 2018
  • Bu haber 456 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
3. Bilali Şenlikleri Coşkusu

Mardin´in Bilali Köyünde 1958 yılında başlayan Arpa Hasat Şenlikleri, Müze Müdürlüğünce yeniden canlandırıldı.
Mardin´in Artuklu İlçesine bağlı Alımlı (Bilali) köyünde 1958 yılında arpaların sararması ile başlayan hasat mevsimi etkinlikleri geleneği, müze müdürlüğünün somut olmayan kültürel miras etkinlikleri kapsamında yeniden canlandırıldı. Bu yıl 3.cüsü yapılan Bilali şenliklerine İl Kültür ve Turizm Müdürü, bazı kurum ve kuruluş temsilcileri ile 2 bin dolayında kişi katıldı.
Mardin Kent Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan´ın somut olmayan kültürel miras etkinlikleri kapsamında sürdürdüğü çalışmaların bir parçası olan Bilali Şenlikleri, arpa hasadının başlaması ile köylülerin bereket duası okuyarak ve eğlenerek yaptıkları bir etkinlik. Köylüler arpaların sararması ile birlikte, Köyün karşısında bulunan “Ziyareta Cehe Zer” Sarı arpa ziyaretine çıkarak, kurbanlar kesip hasadın bereketlenmesi için dua ederlerdi. Uzun süredir terk edilen ve unutmaya yüz tutmuş geleneği Müze Müdürü Nihat Erdoğan, köylülerden hikâyeyi duyunca harekete geçti.
Bu yıl 3.cüsü kutlanan Bilali şenliklerinde şehir merkezinden ve ve çevre köylerden inşalar aileleriyle birlikte köye akın ediyor. Kurulan çadırlarda piknik yapan vatandaşlar, davul zurna eşliğinde halayla çekiyor, çocuklar ve gençler top oynuyor. Seyyar satıcılara ise bayram doğuyor.
Müze Müdürü Nihat Erdoğan “En son 1958 yılında kutlanan bu şenliğe, Bilali, Yolbaşı, Ortaköy, Kütüklü, Zeytinli ve Eskikale köyleri başta olmak üzere civar köylerde yaşan yüzlerce insan bu etkinliğe katılırdı. Şenlik bereketli bir hasat için bereketin kutsandığı, kırgınlık ve küskünlüklerin sona erdiği, gençlerin birbirini tanıma fırsatı bulduğu” bir bayram havasında kutlanırdı. Şenlik sorası ovada ilk yetişen ürün arpa hasadı yapılırdı.” Dedi.
Erdoğan, Mardin Müzesinin sözel tarih çalışmaları ile belgelediği, Mardin´in kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel miraslarından olan Bilali Şenliğini köylülerle 59 yıl aradan sonra tekrara yaşatmayı, sürdürülebilirliğini sağlamayı ve koruma altına alınan Bilali Köyünün Kültür ve Turizm Destinasyonlarından biri olmasını sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Bilali şenliklerine katılanlar, gün boyunca kurulan gölgelikler altında piknik yaptı, gençler davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Sarı Arpa Ziyaretinde ise bereket duası okunup pilav dağıtıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın