“Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir”

  • Haberin Tarihi: 16 Mayıs 2018
  • Bu haber 203 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir”

Mardin’de AK Parti İl Teşkilatı ve sivil toplum kuruluşları, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin buna tepki gösteren Filistinlilere yönelik katliamını protesto etti.
Şakir Nuhoğlu Camisi’nde kılınan teravih namazının ardından cami önünde bir araya gelen, aralarında AK Parti İl Teşkilatı, Memur-Sen, MÜSİAD, Ensar Vakfı, Cihannüma ve İlim Yayma Cemiyetinin de bulunduğu 57 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve üyeleri ile vatandaşlar, “Kudüs ümmetindir, Kudüs’e sahip çık”, “Kudüs’e selam, direnişe devam” yazılı pankartlar açtı.
Grup adına açıklama yapan Mardin AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
ABD’nin bu girişimiyle Birleşmiş Milletleri (BM), BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını belirten Eri, şöyle konuştu:
“Bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek BM gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan özenle kaçınılması gerekirken, üstelik BM Genel Kurulunun ve İslam İş Birliği Teşkilatının Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim Ortadoğu’da kan ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.”
Filistinlilerin onurlu davalarını savunurken İsrail tarafından şehit edilişlerini içleri kan ağlayarak takip ettiklerini anlatan Eri, şu değerlendirmelerde bulundu:
“ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve BM’yi zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.”
Türkiye’nin bu hukuksuzluğa karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğine ve Müslümanlar olarak Kudüs’ün korunmasının tarihin yüklediği mukaddes bir sorumluluk olduğuna işaret eden Eri, “Unutulmamalıdır ki; bölgenin huzur ve istikrarı ancak Kudüs’ün çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir.” diye konuştu.
İsrail’in tavrına sessiz kalınmayacağını belirten Eri, Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

– Midyat ilçesinde katliam protesto edildi
Midyat ilçesinde, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliama tepki gösterildi.
AK Parti İlçe Başkanlığı öncülüğünde Kuyumcular Çarşısı’nda toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, ellerindeki dövizlerle ABD’nin söz konusu planına tepki gösterdi.
Grup adına konuşan AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini söyledi.
Eri, şunları kaydetti: “Amerika Birleşik Devletleri bu girişimi ile Birleşmiş Milletler ve kararlarını, uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş. Bölgenin barışında bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu göstermiştir. Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla gerek uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır.”

– Nusaybin ilçesinde katliam protesto edildi
Nusaybin ilçesinde, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliama tepki gösterildi.
AK Parti Nusaybin İlçe binası önünde toplanan grup, ellerinde Türk bayraklarıyla ABD ve İsrail’i protesto etti.
Grup adına açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, Müslümanların ilk kıblesi üzerindeki zalim terörü, terör devleti İsrail’i kınadıklarını ve lanetlediklerini belirtti.
Filistin’in Filistinlilere ait olduğunu ve Filistin üzerindeki siyonist gölgenin kabul edilemez olduğunu ifade eden Özel, “Yıllardır ezilen Filistin halkının yanında sadece Türkiye duruyor. Dünyanın geri kalan milletleri, devletleri Filistin’in meşru davasında Filistin’i yalnız bırakmaktadır. Ama biz Türkiye olarak, Nusaybin olarak, kıblemiz, mescidimiz Kudüs’ü yalnız bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından Filistin halkına destek sloganları atıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın