Mardin kirazı cep yakıyor

  • Haberin Tarihi: 24 Mayıs 2018
  • Bu haber 576 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin kirazı  cep yakıyor

Mardin’in Kabala ve Yeşilli ilçesinde yetişen ve uluslararası festivallere konu olan Mardin kirazının fiyatı el yakıyor. Mardin’de yılın ilk yerli kirazı tezgâhlarda yerini almaya başladı.
Kilosu 10 ile 7.5 TL’den alıcı bulan yerli kirazın fiyatı yüksek olması ise vatandaşın dikkatini çekiyor. Mardin’de Zınnar vadisinde yetişen ve uluslararası festivallere konu olan Mardin kirazında bu yıl üretim bolluğu bekleniyor. Kiraz üreticisi Mehmet Irmak, Bu yıl Allah Ramazan ayında kiraz da bereketi artırdığını söyledi.
Mayıs ayında gelen bereketli yağışlar sayesinde kiraz üretiminde ürün bereketi beklediklerini belirten Irmak,” Bahçede yetişen bol kiraz sayesinde hem biz kazanıyoruz. Hem de vatandaşlar festival kirazını tadını almaktadırlar. Kirazın ilk hasadını bu hafta yaptık. Şu an fiyatı yüksektir. Ama önümüzdeki günlerde Kabala, Yeşilli’ ve Zınnar bölgesinde kiraz hasadı başladığı zaman kilosu 5 ile 4 TL’ye kadar düşecektir.” dedi.
Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise, kiraz üreticileri bu yıl yaşanan kiraz rekoltesi karşısında yüzleri gülmeye başladığını belirterek, “Bu yıl yağışların bol gelmesi yanında çiftçilerin bilinçlenmeleri üzerine kiraz üretiminde ciddi bir artış bekliyoruz. Bu yıl Mardin’de 500 ton civarında kiraz rekoltesi beklenmektedir. Mardin kirazı vitamin bakımından son derece besleyici yönleri çok zengindir. Bizim amacımız Mardin’de kiraz yetiştiriciliğini artırmak ve burada yetişen kirazı bütün dünyaya ihraç etmektir.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın