Halk, Demokrasi Nöbet alanına akın etti

  • Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2018
  • Bu haber 1682 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Halk, Demokrasi Nöbet alanına akın etti

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının, organize ettiği 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Gününe binlerce kişi katıldı.
Mardin Valiliği Ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının organize ettiği 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etikliklerine, 70.Meknize Tugay Komutanı Tuğgenaral Altan Er, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emnyet Müdürü Hasan Onar, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce kişi katıldı. Demokrasi nöbeti tutulan alana binlerce vatandaş ellerinde bayraklarla geldi. Gençlerin dev bayraklarla alana girmesi ile renkli görüntüler oluştu. Kurulan büyük ekranda darbe girişiminin detay görüntüleri gösterildi.
Ak Parti Milletvekili aday adayı Abdurrahman Semavi, son dönemlerde PKK, Feto ve Daiş gibi terör örgütlerinin, dünyayı yeniden şekillendirmeye çalışan batılı ülkelerin taşeronluğunu yaptığını belirterek, Recep Tayyip Erdoğan´ın dik duruşu, kararlılığı ve milletin bir bütün desteği ile darbe girişiminin boşa çıkarıldığını söyledi.
Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri ise, batılı emperyalist güçlerin, organize ettiği ve “bizim çocuklar başardı” dedikleri darbe dönemlerinin geride kaldığına dikkat çekerek “Batılı emperyalist güçlerin unuttukları, hesaba katmadıkları bir şey vardı. Bu milletin direneceğini hesaba katmamıştı. Bir liderin yürekli çağrısına, meydanlara, hava alanlarına dökülerek cevap veren bir milletin yürekliliğin hesaba katmamasılardı” dedi.
Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ise darbe girişimi duyulur duyulmaz, vali ve dönemin il başkanı ile irtibatlanarak meydana çıktıklarını, kimlerin meydana çıkmadığının ise belli olduğunu hatırlatarak, darbe girişimindeki gelişmeleri anlatarak “ 15 temmuz unutulmamalıdır. 15 Temmuz ruhu unutulursa, birliğimizi ve beraberliğimiz koruyamazsak, komşularımızın akıbetine uğrarız. Dedi.
Kalabalığa hitap eden Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, ezan okununca konuşmasına ara verdi. Vali Yaman “Milletin zalimlere karşı tek yürek olduğu ve somutlaştığı, hainlerin maskelerinin düşürüldüğü dönüm noktasıdır15 temmuz gücünü imanından alan, onurunu ve vatanını hiçbir güce teslim etmeyen aziz milletimizin başkaldırışıdır 15 temmuz, mesele vatansa gerisi teferruattır diye ve gözünü kırpmadan canını feda eden şerefli vatan severlerin, bayrağımıza yere düşürmeyecekleri sözünü verdikleri gündür 15 Temmuz. Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak mırrasına şiar edilen ve Allahtan başka hiç bir güçten korkmayan cesur milletimiz yazdığı destandır 15 Temmuz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan ve PKK, DEAŞ, Fetö gibi terör örgütlerinin ve tüm hainlerin temizleneceği güne kadar devam edecek olan bu kutlu direnişin birer neferi olarak hep beraber mücadeleye devam edeceğiz. Ve bu konuda zalimlere asla taviz etmeyeceğiz. Azizi hemşerilerim hainler ve zalimler ihanetlerinin bedellerini ödediler ve ödemeye devam edecekler. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Mardin ve Mardinli hemşerilerimin de o günden bu güne dik duruşlarıyla, heyecanları, ülke sevdalarıyla, bu hain kalkışmayı alır almaz aynen Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Kıbrıs Savaşında olduğu gibi, terörle mücadele de olduğu gibi, ülke sevdasıyla bu meydanı doldurdular. İstikbal ve istiklallerine sahip çıktılar. Mardinli hemşerilerimin bu direniş ve dik duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle anıyorum. Allah, devletimizi, milletimizi ve ülkemizi korusun.” şeklinde konuştu.

5 Bin Kişilik Yemek
Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti ve Sanayiciler, Demokrasi Nöbet alanına gelen vatandaşlar için 5 bin kişilik etli bulgur, makarna ve çorba ve ayran hazırladı. Vali Mustafa Yaman, eşi Avukat Gülseren Yaman, kazanlarla hazırlanan etli bulgur, makarna ve çorbayı sanayicilerle birlikte vatandaşlara ikram etti.
Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir her etkinlikte olduğu kazanlarla mercimek çorbası dağıttı.
Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyeti, Şükrü Karaboğa, Salim İlhan, Mahmut Öner, Sadi Kasımoğlu, Ahmet Çetin, Ercan Kasap ve OSB İdari İşler Sorumlusu Murat Duyan geç saatlere kadar Demokrasi nöbet alanına gelen vatandaşlara yemek dağıttı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın