Şule ve diğerleri için adalet

  • Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2018
  • Bu haber 3598 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

4 Mayıs günü bir üniversite öğrencisi okul masraflarını karşılayabilmek için yarı zamanlı çalıştığı plazanın 20.katından düşerek öldü. O gün Şule hayatını kaybetmeden 2 saat önce ev arkadaşına “adam bana takmış, çıkamıyorum buradan” diye mesaj atmış. Şule’nin ölümünden sorumlu olan Ç.A. 2 kez tutuklanıp serbest bırakıldı çünkü ifadesinde Şule’nin camdan kendini atarak intihar ettiğini söylemişti! Daha sonradan yapılan araştırmalar sonucu genç kızın bedeninde boğuşma izleri ve ölümünden önce ilişkiye zorlandığına dair bulgular bulundu. Ayrıca kanında “uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” bulunmuştu. Belki etik olmayacak ama baş şüpheli olarak baktığınız o adamı neden serbest bıraktığınızı sormak istiyorum.

Biz kadınlar sürekli öldürülme korkusuyla yaşamaya başladık. İşin en kötü tarafı tehlikede sadece biz yokuz, artık küçük çocuklarda tecavüz edilip öldürülme riski en fazla olan kesim oldu. Hiçbir zaman sesimizi duymayacaksınız, hiçbir zaman bize yapılanları ve yapılacak olanları umursamayacaksınız. Ateş düştüğü yeri yakar diye bir tabir de kullanmayacağım çünkü bu ateş hepimizi yakıyor. Eğitim seviyesinin düşüklüğü kadınlara yapılan baskıların fazla tetikliyor. Ayrıca kadına kadınların yaptığı şiddetten bahsetmek istemiyorum bile.

Şimdi 4 Mayıs gününe geri dönelim. O günlerde bu haberi yapan bazı gazetelerde manşet aynen bu şekilde atılmıştı “iki erkekle lüks plazaya girdi  sonrası..” bu nasıl bir saldırı şeklidir. Daha hiçbir şey anlamadan araştırmadan yaptığınız haberler, attığınız başlıklar insanların canını nasıl yakacağını düşünmeden vicdanınızı bir kenara bırakarak yaptığınızı gösteriyor. Gazetecilik bu değil. Biz insanların sustuğu yerde konuşması ve doğruları aktarması gereken kesimiz. Lütfen artık biz kadınları kötüleyici ve aşağılayıcı kelimeler kullanmayın. Lütfen en azından siz bizim sesimiz olun. En azından kadınlara yapılan bu iğrenç şiddetin ve baskının son bulması için bize yardımcı olun. Sizden tek bir isteğimiz var lütfen bizim hakkımızda yorum yapmayın. Giyimimize, çalışmalarımıza, gülüşümüze, makyajımıza yani kısacası bizi biz yapan şeylere karışmayın. Bunlar hakkında yorum yapmayın.  Kısacası bizi rahat bırakın.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın