Doların yükselmesi kuyumcuları etkiledi

  • Haberin Tarihi: 10 Ağustos 2018
  • Bu haber 588 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Doların yükselmesi kuyumcuları etkiledi

Türkiye’de en çok altının satıldığı Mardin de 3 günden beri kuyumcular siftah yapamadı. Dolar ve altının yükselmesi kuyumcuları vurdu. Vatandaş ne altın satıyor nede alıyor. Hal böyle olunca Mardinli kuyumcular sabır duasına çıktı.
Türkiye’de dolar ve Avronun yükselmesi nedeniyle esnaflar zor durumda kaldı. Mardin’de özellikle birinci cadde üzerinde kuyumculuk yapan yüze yakın kuyumcu dükkânı üç günden beri yaşanan durgunluk nedeniyle satış yapamıyor. Satış durgunluğundan yakınan Mardin de kuyumcular ise, Daha önce böyle bir şey görmedik. 3 günden beri ne gelip altınlarını satan var ve nede gelip altın satın alan vardır. Her gün kuyumcular çarşısında hareketlilik vardı. 3 gündür durgunluk var. Vatandaş gelip altın almıyor. Veya altın satın almıyor. Bizde şaşırdık kaldık. Doların yükselmesinden mi? kaynaklandı bizlerde bilemiyoruz.” Şeklinde açıklamalarda bulundular.

Dolar Kaçak Çayı Vurdu Kahveciler Çay Fiyatlarını Yükseltti
Doların anı yükselmesi nedeniyle özellikle bölge halkının vazgeçilmez içeceği olan kaçak çayı da vurdu. Yurt dışından dolar bazından getirilen kaçak çay fiyatları da doları takip ediyor. Doların yükselmesi ardından çayçılar da çay fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı. Kaçak çayın kilosu 45 ile 60 TL çıkması kahvehane işleten esnaflarda çaylarına zam yaptı. Bir hafta önce 1 liradan içilen çay bazı kahvehanelerde 2 TL ye satılmaya başlandı. Kafeler-de ise bir bardak kaçak çay fiyatı 3 TL ye yükseldi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın