Yarım asırdır ilahi okuyor

  • Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2018
  • Bu haber 666 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yarım asırdır ilahi okuyor

Kızıltepe İlçesinde yaşayan ve Sultan Şehmus Türbesinde yaklaşık 50 yıldır ilahiler okuyan Şehmus Bakış önemli bir geleneği sürdürüyor.
Türbeye ziyarete gelen herkesin yakından tanıdığı Bakış, Erbanesini (def) elinden hiç düşürmüyor.
Aynı zamanda bir hafız olan bakış, erbanesiyle ilahiler okuyup insanların takdirini kazanıyor.
Vaktinin çoğunu Türbede geçirdiğini dile getiren Şehmus Bakış, ‘’Ben 55 yıldır burada yaşıyorum. Vaktimin çoğu Sultan Şehmus Türbesinde geçiyor. Türbeyi ziyaret eden vatandaşların büyük bir bölümü beni tanıyor. Bazen imam olmadığı zaman cami cemaatine imamlık yapıyorum. Mardin ve Çevresi başta olmak üzere dünyanın her yerinden ziyaretçiler buraya geliyor. Sultan Şehmus büyük bir zat, Allah’a çokça ibadet ettiği için sultan oldu Allah rütbesini arttırdı. Evliya olan bu zatın türbesine gelen insanlar dualar ediyor ve çoğu kimse muradına eriyor duaları kabul oluyor. Herkesin bir isteği dileği var kimisi iyi bir ev, kimisi iyi bir araba ister. Ben ise iyi bir def (Erbane) istiyorum. Def’imi (Erbane) yanımda mezara bile götürürüm.’’ Diye konuştu.
Erbane kökeni kadim Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarına kadar giden ve günümüzde birçok coğrafyada farklı tarzlarda üretilip çeşitli merasimlerde kullanılan bir enstrümandır. Kültürel farklılıkların ortak bir öğesi olan bu enstrüman düğün, nişan, sünnet gibi eğlence törenlerinden cenaze ve dinsel ayinlere kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Tarihi, kültürel, coğrafi ve dini konuların en başlıca aktarım araçlarından biri olan dengbêjlik (halk ozanlığı) geleneğinde de kullanılan erbane gün geçtikte yerini eğlenceye yönelik daha dar kapsamlı müzik faaliyetlerine bırakmaktadır. Erbaneyi geçmişteki tadı ile günümüze taşıyan ve bir elin parmaklarını geçmeyecek dengbêjlerden biri olan Şeyhmus Amca yıllardır Mardin’deki Sultan Şeyhmus türbesinde Kürtçe ilahiler eşliğinde erbane çalmaktadır. Her gün sabahın ilk ışıklarıyla ziyaretgaha gelen Şeyhmus Amca, burada kimi zaman fahri imamlık yapmakta kimi zaman da mevlitler okumaktadır.
Sımsıkı sarıldığı erbanesini hem bir geçim kaynağı hem de ilahi aşka ermenin bir unsuru olarak gören Şeyhmus Amca bu geleneğin yok olmaması için adeta direnmektedir. Bu maksatla kendisi gibi görme engelli olan iki öğrenci yetiştiren Şeyhmus amca bu geleneğin geleceği konusunda endişe duymaktadır.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın