Midyat Tekstil’de devleşiyor

  • Haberin Tarihi: 6 Eylül 2018
  • Bu haber 773 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Midyat Tekstil’de devleşiyor

Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda Bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat ön plana çıkmaktadır. Özellikle imalat sanayi yatırımlarının desteklendiği teşvik sistemi kapsamında Midyat’ta yapılan yatırımlar göze çarpmaktadır.
Mardin’in Midyat ilçesinde, özellikle hazır giyim sektöründe teşvikten yararlanan firmaların sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır.
Hükümetin sunduğu teşvik olanakları, girişimciler tarafından karşılık bulurken, Mardin il geneline kıyasla Midyat’ta teşvik belgeli yatırımlarda nitelik ve nicelik olarak daha fazla artış olduğu görülmektedir. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) yatırımcıların bu teşviklerden doğru şekilde faydalanmaları amacıyla kendilerine rehberlik edip teknik destek sağlayarak yatırımların artmasına katkıda bulunmaktadır.
DİKA’nın faaliyet gösterdiği Dicle Bölgesi’nde yatırım teşvik belgeli yapılan yatırımlarda son üç yılda hazır giyim sektöründe 61 teşvik başvurusu ile 133 Milyon?tutarındayatırım gerçekleştirildi. Midyat’ta ise2016 yılında 11 başvuru ile 16 Milyon ?, 2017 yılında 13 başvuru ile 28 Milyon ve 2018 Yılı haziran ayı itibariyle 17 başvuru ile 64 Milyon ? sabit yatırım yapıldı. Son üç yılda41 yatırım teşvik belgesi başvurusu ile toplam 108 milyon ? tutarında yatırım gerçekleştirildi. Böylece yapılan yatırımların her yıl artarak devam ettiği görülmektedir.
Yerel potansiyel açısından daha çok turizm sektöründe ön planda olan Midyat ilçesi, TRC3 Bölgesinde hazır giyim imalatı sektöründe Batman ilinden sonra öne çıkmaktadır. Devlet teşvikleri sonrasında Midyat’ta hazır giyim sektöründe teşvikten yararlanan firmaların sayısındaki artış sektörel bir yoğunlaşma meydana getirdi.

Dicle Kalkınma Ajansından Tekstil Firmasına ziyaret
Midyat’ ta hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren ve yatırımını yeni tamamlamış olan Seyitler Tekstil Firması’na Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi.
Genel Sekreter konuyla ilgili yaptığı açıklamada, teşvikler sayesinde Bölge’ye ilginin arttığını,yatırım açısından Bölge’nin oldukça cazip olduğunu söyledi. Ajans’ın yatırımcılarla koordinasyonun sağlanması, gerekli teknik desteğin verilmesiyle Mardin’e ve Dicle Bölgesi’ne değer katacak yatırımların gerçekleşeceğini belirtti. Altındağ,“Devletimizin 6. Bölge kapsamında birçok desteği bulunmaktadır. Ajans olarak görevimiz bu desteklerin yatırımcılara anlatılması ve yatırımcıların bu desteklerden faydalanmasını sağlamaktır. Bölgeye katma değer sağlayacak, istihdamı artıracak her türlü projenin destekçisi olacağız” dedi.
Yaklaşık olarak 40’a yakın çalışanı bulunan Seyitler Tekstil Firması’nın yeni yatırımı ile 150 kişilik istihdama çıkması hedeflenmektedir. 550 bin civarındaki bu yatırımın hem Mardin’e hem de Bölge’ye ciddi bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi kapsamında ilgili yatırım için firma; “Sigorta Primi Desteği, Gelir Vergisi Stopaj Desteği ve Vergi İndirimi” gibi teşvik kalemlerinden yararlanacaktır.
Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmayan Midyat’ta, son yıllarda devlet teşvikli yatırımlar artarken, Mardin Valiliği öncülüğünde Midyat’ da bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması için hazırlıklara başlandığı belirtildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın