“Mezopotamya’ya açılan kapı – Nusaybin Gırnavaz Höyüğü” konferansı

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2018
  • Bu haber 392 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Mezopotamya’ya açılan kapı – Nusaybin Gırnavaz Höyüğü” konferansı

Görevlendirme yapılan Nusaybin Belediyesince “Mezopotamya’ya açılan kapı – Nusaybin Gırnavaz Höyüğü” konferansı düzenledi.
Mitanni Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferans, Nusaybin tanıtım videosuyla başladı. Daha sonra 1982 – 1991 tarihleri arasında eskiçağ kültürleri bakımından bölge ve dünyanın en önemli arkeolojik höyüklerinden biri olan Gırnavaz Höyükte kazı çalışmaları başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hayat Erkanal tarafından konferans verildi.
Mezopotamya tarihi hakkında kısa bir açıklama yapan Prof. Dr. Erkanal, daha sonra Gırnavaz Höyüğü, kazı çalışmaları ve çalışmalar sırasında çıkan eserler hakkında bilgi verdi.
Kazılardan elde ettikleri tabletlerde Gırnavaz’ın adının ‘Nabula’, Çağ Çağ Deresinin adının ise ‘Harmiş’ olduğunu öğrendiklerini belirten Erkanal: “Tabletler tapu senetleri gibiydi. Bölgenin tam olarak konumunu yansıtıyordu. Tabletler malın satış belgesi, evlenmek, karı – koca hakları gibi her şey en ince ayrıntısına kadar yazılmıştı.” dedi.
Konferanstan sonra sahneye davet edilen Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Ergün Baysal ise, konferansın Nusaybin tarihi için çok önemli olduğunu kaydetti.
Baysal, Nusaybin tarihini anlatan programların devam etmesi temennisinde bulundu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın