“Çabalar yarım bırakılmamalı”

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2018
  • Bu haber 314 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Çabalar yarım bırakılmamalı”

AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Mardin Kalesi´nin turizme açılması için çabaların sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.
AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Mardin Kalesi´nin turizme açılması için çabaların sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.
AK Parti MKYK Üyesi ve eski Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, turizme açılması yönünde girişimlerin sürdüğü Mardin Kalesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çabaların yarım bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Miroğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Portalında Türkiye´nin en görkemli 13 kalesinin içinde Mardin Kalesi´nin olmaması önemli bir detaydır. Buna göre, Zilkale, Kilitbahir, Amasya, Alanya, Boyabat, Diyarbakır, Güvercinada, Mamure, Bodrum, Rumkale, Tirebolu, Uçhisar, Hoşap Kaleleri Bakanlığın sitesinden ziyaret edilmesi gereken tarihi mirasın önemli mekanları, kaleleri olarak belirlenmiş ve Mardin kalesi bu listede yer almamıştır. Henüz Bakanlık yetkilileriyle görüşmedim ama tahminim Mardin Kalesi´nde radar olması gerekçesiyle turizme kapalı olduğu için bu listeye alınmadı. Alınması gerekmez mi, bence gerekirdi. Listeye alınırdı ve altına bir not düşülürdü. ‘Kale barındırdığı askeri tesis nedeniyle bugün için ziyarete kapalıdır ama kalenin açılması için de çeşitli girişimler devam ediyor´ denilebilirdi” diye konuştu.
Listenin Türkiye´nin tarih ve kültür zenginliğini ortaya koyduğuna ancak Mardin Kalesi gibi üzerine kitaplar yazılacak bir mirasın burada yer almamasının üzücü olduğunu dile getiren Miroğlu, “Bu hadise, Mardin´i Türkiye´ye ve dünyaya tanıtmanın en geçerli ve kıymetli yolunun kalenin ziyarete açılması gerektiği olduğunu göstermiştir. Listeyi hazırlayanların Mardin kalesini hatırlamamış olması düşünülemez bile. Sorun, bütün Mardin sevdalılarının sırtında bir kambur gibi duran, bu kapalı halin sürüyor olmasıdır. Milletvekilliğim döneminde kalenin açılması için ilgili bakanlarla temaslar sağladık. Bu süreçte çok iyi diyalog ve bilgilendirmelerde bulunduk. Bakan Numan Kurtulmuş ile kaleye bile çıktık ve bu çalışmalar çok geniş bir kamuoyu oluşmasına yol açtı. Ama sürece sahip çıkmada eksiklik ve ihmaller de olmadı değil. Durum bugün de çok farklı değil. Ama başarabiliriz. Mardin Kalesi´nin turizm stratejileri ve tanıtımı söz konusu olduğunda, neredeyse yok farz edilen varlığını sahiplenebilir ve bu meseleyi, fikri zikri ne olursa olsun herkesin ortak meselesi haline getirebiliriz. Bu haber vesilesiyle, bu meseleyi yeniden hatırlatmak ve ilgili bakanlarımızla süreci yeniden konuşmak ve diyaloga geçmek gerektiğini ifade etmek istedim. Kuşkusuz bu çabalar sürmeye devam edecektir” dedi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde geldiği Mardin’de iki defa halka hitaben yaptığı konuşmasında, ‘Size güzel bir müjde veriyorum. Mardin Kalesi’nin turizme açılması için talimat verdim hayırlı olsun” diyerek müjdeyi bile vermişti.
“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Portalında Türkiye´nin en görkemli 13 kalesinin içinde Mardin Kalesi´nin olmamasının Mardin turizmi açısından büyük bir kayıp, Mardin halkı açısından ise çok üzücü bir olay olduğunu vurgulayan Mardin Güzelleştirme Derneği eski Başkanı Davut Birol, bu konuda şu an hiç bir milletvekilinden ses çıkmamasını ise eleştirdi. Birol, “Sayın milletvekilimiz Şeyhmus Dinçel Mardin Turizm Deneği Yönetim Kurulu Başkanıydı. STK temsilcisiydi, ancak şimdi bir milletvekilidir. Sayın milletvekilimizi konuyla ilgilenmesi için göreve çağırıyorum” dedi.
Mardin Kalesi içinde hamam, çarşı, ziyaretler, ve takı tasarım çalışmalarınnı sergilendiği alanlar bulunduğuna işaret eden Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrıda bulunarak, konuyla ilgili girişimde bulunmalarını istedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın