Belediyenin desteğiyle üniversiteli oldular

  • Haberin Tarihi: 21 Eylül 2018
  • Bu haber 272 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Belediyenin desteğiyle üniversiteli oldular

Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarında eğitim alan 9 öğrenci üniversitelerin konservatuvar ve müzik öğretmenliği bölümlerine girmeyi başardı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehirde sanatın en iyi yere gelmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda açılan Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına şuana kadar 4 bin 500 genç, öğrenci, öğretmen, vatandaş kayıt yaptırarak tiyatro, sinema, fotoğrafçılık, enstrüman, müzik, halk oyunları, çocuk korosu, sanat ve halk müziği korosu gibi kurslardan yararlanıyor.
Bu yıl açılan yaz okullarında yaklaşık 400 öğrenci çeşitli kurslardan eğitim aldı. Konservatuara üniversite yetenek sınavlarına hazırlanmak için başvuran öğrencilerden 9’u ise üniversitelerin konservatuar ve müzik öğretmeni bölümlerini kazanarak üniversiteye yerleşti.
Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Şuana kadar 4 bin 500 kursiyer konservatuara kayıt yaptırmış. Bu rakam bizi memnun ediyor. Şehir kültürünün gelecek nesillere aktarılması açısından böyle bir mekana ihtiyacın olduğunu ortaya koyuyor. Burada verdiğimiz tüm kurslar ücretsiz ve alanında uzman eğitimciler, eğitimlerini veriyor.”
Kursların ücretsiz olduğunu ifade eden Yaman, “Kurduğumuz Mazruna Gösteri Topluluğu uluslararası alanda Mardin’imizi temsil etti. Buranın kültürünü tanıttı. Buradaki kurslarda hazırlanıp üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz de ülkenin çeşitli illerinde yine kültürümüzü temsil edecekler. Şehrin kadim kültürünün gelecek nesillere aktarılması için yaptığımız çalışmalar devam edecek.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın