“Türkiye’nin mülteci politikası takdire şayan”

  • Haberin Tarihi: 18 Ekim 2018
  • Bu haber 147 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Türkiye’nin mülteci politikası takdire şayan”

AP Türkiye Raportörü Kati Piri Mardin’de görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile bir araya geldi. Kati Piri 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında Türkiye’de siyasi çevrelere ziyarette bulunduğunu ifade etti.
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında Mardin’de görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Cercis Murat Restorantında bir araya geldi.
Eski Mardin’de Cercis restaorant konakta Ahmet Türk ile bir araya gelen Kati Biri toplantının açılışında basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Toplantıda konuşan görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk yaşadığımız ortamda karşılaştığımız sorunlar belli diyerek; “Bütün mücadelemiz bu sorunların Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle çözümü ve demokratik bir Türkiye’nin inşasıdır. Hükümetin bugünkü yaptığı icraat ve siyaset halkımızda bir umutsuzluk yaratmıştır. Aslında Kürt sorunun çözümsüzlüğü sadece Kürt halkını ilgilendirmiyor. Türkiye halkı da demokrasiden insan haklarından, değerlerinden uzaklaşıyor. Umut ediyorum Kürtleri susturmanın ve sindirme siyasetinin bir gün sona ereceğidir. Bu siyasetin yanlışlığını herkesin bilmesidir’ dedi.
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ziyaret nedenini açıkladığı toplantıda, “Ziyaretimi açıklayacak olursam başta Ankara’ya geldim. Dün gece Diyarbakır’a bugün sabah Mardin’e geldim. Diyarbakır’da Selahattin Demirtaş’ın eşi ile görüştüm. Buraya gelmemin amacı da Avrupa parlamentosunun Türkiye üzerindeki raporu hazırlamadan önce hem hükümet yetkilileri ile hem de muhalefet parti temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştiriyorum. STK’lar ile hem de vatandaşların genel siyasi durum hakkında görüşlerini nedir bunları araştırıyorum. Ne yazık ki Mardin’i gezebilmek için yarım saatim bulunuyordu ve ne yazık ki bir gece kalacak olmamdan üzüntü duyuyorum. Mardin’i en yakından tanıyan kişi ile konuşacak bu şehirde yaşayan kişiler hakkında bilgi verecek kişi ile olmaktan mutluluk duyuyorum.”
Türkiye’nin mülteci politikası takdire şayan
AB Raportör Kati Piri sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara’da STK’lerle görüştüm. Hukukunu üstünlüğü, cezasız kalma, insan hakları gibi meseleleri konuştuk. Ve şurasını kesin olarak görüyorum ki kolay bir zaman değil, burada yaşayan insanlar için. Avrupa Parlamentosu ile Türkiye arasındaki karma parlamento başkanı Ak Parti Milletvekili ile görüştüm. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumunu ve bölgenin durumunun farkında ve reformların yolda olduğunu söylüyor. Önümüzdeki aylarda bu reformları göreceğiz. Bu reformlar sadece bizim çıkarımıza değil Türkiye’deki tüm vatandaşların çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Aynı zaman da bugün AB tarafında eş finansmanı sağlanan ve mültecilere yardım sağlamam bir merkezini ziyaret ettim. Mültecilerden bahsettiğimde sadece Mardin’de yaşamıyor, Türkiye?nin nerdeyse tüm şehirlerinde yer alıyor. Bu anlamda şunu da söylemek istiyorum. Türk milletinin mültecileri, karşılama noktasında gösterdiği cesaret takdire şayandır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın