“Temel hedefimiz KÜSİ’yi kurumsal bir yapıya kavuşturmak”

  • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2018
  • Bu haber 163 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Temel hedefimiz KÜSİ’yi  kurumsal bir yapıya kavuşturmak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite sanayi işbirliği (KÜSİ) farkındalığın artırılması toplantısı Mardin Artuklu üniversitesi toplantı salonunda yapıldı.
Toplantıya Bakanlığın üst düzey yetkilileri katılırken Mardin’deki sanayi, iş adamları katıldı.
Burada bir konuşma yapan sanayi ve Teknoloji Mardin il Müdürü Musa Öztürk, Bilindiği gibi, yüksek planlama kurulunun 18.06.2015 tarih ve 2015/28 sayılı kararı, Türkiye kamu üniversite sanayi işbirliği (KÜSİ) stratejisi ve eylem planı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Planın amacı; Ülkemizin de Kamu-Üniversite sanayi işbirliğinde paydaşlar arasındaki sinerjiyi artırmak. Ulusal inovasyon ekosisteminde bu işbirliği geliştirmek, sanayimizi rekabet gücü ve katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üretebilen yüksek teknoloji ağırlıklı ve sürdürebilir bir yapıya kavuşturmaktır. Külsi strateji ve eylem planı ulusal bilim teknoloji ve yenilik stratejisinin (2011-2014 yılı eylem planındaki; ”Üniversite sanayi işbirliği strateji’nin hazırlanması” eylem gereği ve teknoloji bakanlığı koordinasyonunda hazırlanmıştır. Bi nedenle Küsi strateji belgesi, ilgili tüm paydaşların katkıları ve işbirliği ile sanayi ve teknoloji bakanlığı eş güdümünde hazırlanmıştır.
Mardin olarak temel hedefimiz ise Küsi’yi kurumsal bir yapıya kavuşturmak, inovasyon, arge ve yenilikçi politikalar geliştirmek, teşvik etmek, işletmelerimizin rekabetçiliğini güçlendirmek, üniversite ve sanayicilerimiz arasında bilgi akışını sağlamak, ilimiz ve bölgemiz ile üniversite öğretim görevlileri ile STK’lar arasında koordinasyonu sağlamaktır.
Bu nedenle, Bakanlığımızın belirlediği takvim doğrultusundan yılda iki defa kamu üniversite sanayi işbirliği planlama ve geliştirme kurulu toplantısının yapılması ve periyodik olarak belirlenecek firmaların ziyaret edilmesi talep edilmektedir.
Bakanlığımız uzmanlarının katılımıyla il müdürlüğümüz, Artuklu Üniversitemiz ve organize sanayi bölgemizin katkıları ile, kamu üniversite sanayi işbirliği(KÜSİ) farkındalığın artırılması konulu bugünkü toplantımızda, sizleri bilgilendirmektir” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın