‘Önce Aile’ çalıştayı düzenlendi

  • Haberin Tarihi: 22 Kasım 2018
  • Bu haber 443 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Önce Aile’ çalıştayı düzenlendi

Mardin İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşen çalıştaya Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu bünyesinde faaliyet gösteren STK’lar, Kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Aile Platformu Genel Başkanı Adem Çevik, Mardin’de olmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, bu çalıştayı kadim şehir olan Mardin’de düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Konuşmasının devamında Çevik, toplumun temel taşını oluşturan ailenin önemine vurgu yaparak Aile; “Evimizdeki melekin sığınağı, cennetin giriş kapısı, yarınlarımızın sigortasıdır. Vatanını anası sayan, cenneti anaların ayaklarının altına seren, en büyük acısını evlat acısı sayan, zenginliği evlat sahibi olmaya bağlayan, babasını kaleye benzeten birer medeniyetin çocuklarıyız.” dedi.

Ailenin yapısını etkileyen bazı nedenlere değinen Çevik, “Bugün yürürlükte olan kanunlar, imzalanan uluslararası sözleşmeler, uygulanan ulusal eylem planları değiştirilmediği takdirde, toplumun temel taşı olan aile yapımızı kaybedebiliriz. Bunun yaratacağı faciaları anlatmak bir kitabın konusu olacak kadar derin ve büyüktür. Kaldı ki, şu anda aile müessesesine yapılan olumsuz operasyonlar sebebiyle bu aile kurumu uçurumun eşiğine gelmiş durumdadır. Ailenin çözülmesi, boşanmaların artması sebebiyle toplumun yaşadığı ahlâki kriz dramatik boyutlarda olduğunu söyledi” dedi.

Türkiye’de son 15 yılda, 9 milyon 620 bin çift evlenmiş, bunlardan 1 milyon 790 bin çift çeşitli nedenlerle boşandığına dikkat çeken Çevik, “Son yıllar dikkate alındığında bugün her 5 evlilikten biri boşanmayla sonuçlanmaktadır. Dünyanın her yerinde yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gerçek şudur ki boşanmaların arttığı, ailenin çözüldüğü bir ülkede adli suçlar ve psikolojik sorunlar kaçınılmaz olarak artmaktadır.” dedi.

Konferansa katılan anne çocuk derneği başkanı Zeynep Kumaç, ”Akil adamın biri peygamber efendimizin sözlerinde hareketle evlenecek oğluna şöyle seslendi, ”Sen ona dert ol ki o sana sevgili olsun, sen evin direği ol ki o çatısı olsun, Sen ona hizmetkar ol ki o sana cariye olsun, Sen ondan uzaklaşma o sana yakın olsun, Ona sıkıntı verme o sana huzur kaynağı olsun” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın