‘Şiddete karşı,bir tebessüm”

  • Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018
  • Bu haber 536 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Şiddete karşı,bir tebessüm”

GAP -Mardin Medrese Gül ÇATOM birim merkezi koordinasyonu Mardin’de ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle düzenlemiş olduğu etkinlik kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla bir ilke imza atarak Kadına karşı yapılan şiddete “karşı bir tebessüm” sloganı ile dikkat çekmeyi başardı.

GAP -Mardin Medrese Gül ÇATOM birim merkezi koordinasyonu “Şiddetle Mücadele Günü” münasebeti ile, ‘Şiddete karşı,bir tebessüm..’ programın da, dezavantaj gurubunda yer alan (eşinden boşanmış,eşi cezaevinde, eşi terk etmiş veya vefat etmiş veya kayıp) niteliğinde olan özel durumu olan  kadınların şiddetle mücadele gününde kamu hizmetlerine erişmesi ve  erişim  imkanların doğru şekilde bilinmesi amacı ile özel kadın gurupları ile sohbet toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Mardin Artuklu Kaymakamı ve Artuklu Belediye Başkanı vekili Şakir Öner Öztürk’ün eşi Şeyma Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Kadın Koordinasyon Daire Başkanlığı Mehtap Bingül , ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezi)Yöneticisi Dilek Sınavu, Artuklu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü Ramazan Güzel, GAP Gençlik ve Kültür Evi’nden Robin Aksar, Mardin Sağlıklı hayat merkezi/Halk sağlığı Müdürlüğü psikolog Serap Orcar, Ebe Bilge Böcü, Sosyal çalışmacı Fatma Korkmaz Hemşire Fatmagül Serçek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Masum Aslan katıldı.

GAP -Mardin Medrese Gül ÇATOM birim merkezi koordinasyonu sorumlusu Dilek Sınavu, Genelde bütün Canlılara özellikle de Kadınlara karşı yapılan şiddete karşı olduklarını ifade ederek, insan hakları mücadelesinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı; emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik her türlü şiddeti reddediyor, kadınlarımıza sessiz kalmayın, şiddete katlanmayın söylemi ile kadına karşı şiddete hayır diyoruz. Şiddetin olmadığı, sevgi dolu bir dünya diliyoruz. Kadına şiddet son bulsun” dedi.

GAP -Mardin Medrese Gül ÇATOM birim merkezi koordinasyonu tarafından Kamu ile sohbet düzeyinde toplumsal bütünlük oluşturulan sohbet toplantısında, uzman kişiler (Sosyolog,psikolog,sosyal hizmet uzmanı)bağlı olduğu tüzel kimliğin hizmet alanlarını anlatarak soru cevap şeklinde ilerleyen programda kadınların statüsünün yükseltilmesi ve kendi sorunun farkına varması ile çözümüne motive edilmesi sosyal devlet anlayışı kapsamında destek sağladı.

Mardin’de ‘Kadın olmak’ kapsamlı fikirlerini ifade eden kadınlara, toplumsal dil ve toplumdaki etkilerini anlatan kısa film gösterimi sunuldu. Bu kapsamdan sonra kadınlar kaynaşma çayı dahilinde eğlenerek şiddetle mücadele gününe, tebbessüm ederek toplumsal bir mesaj verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın