Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü

  • Haberin Tarihi: 10 Aralık 2018
  • Bu haber 530 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü

Mardin’de İl Sağlık Müdürlüğü Gebe Okulları İl Koordinatörlüğünce “Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü” düzenlendi.
Normal doğuma özendirmek, gebelik, doğum ve lohusalık süreçlerinde anne adaylarını bilinçlendirmek ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla Mardin Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları ve gebeler, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’na kadar yürüdü. .
Yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz başta olmak üzere, Müdürlüğün Başkanları, Başkan Yardımcıları, Birim sorumluları, sağlık çalışanları, hastanemizde tedavi gören ve takipte olan Gebeler ile Mardin halkımız katılım sağlandı.
“Yaşama yolculuk”, “heyecanlı bekleyiş”, “doğuma 3 kala” ve “hayat doğumla başlar” gibi yazılı tişörtleri giyinen gruptakiler, yürüyüş boyunca “Sağlıklı ve bilinçli gebe ol”, “pozitif doğumlar için el ele”, “kendine-bedenine -bebeğine güven”, “doğuma doğurana, doğana, doğum ekibine saygı”, “doğumda kesintisiz destek haktır” yazılı pankartlar taşıdı.
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz: ‘’ Bu tip yürüyüşlerin ve egzersizlerin yaygınlaştırılması sağlıklı bir doğum süreci için hem gebe hem de sağlık çalışanları açısından oldukça önem taşımaktadır.
Bu bağlamda gebelerin bu tür aktivitelere yönlendirilmesi gebelerin güzel ve sağlıklı bir doğum süreci yaşamaları, sağlık ekibinin de iş yükünü azaltarak doğum sürecinde her bir gebeye daha etkin bakım fırsatı sunacaktır. Anne ve bebek sağlıklı ve olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Gebe Okullarımız, anne adayını ve çiftleri gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Gebe Okullarının eğitimleri sayesinde çiftler bu dönemde yaşadıkları deneyimin anne adayı, bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını etkileyeceğini öğrenirler. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra bir doğum uzmanına gitmekte ve gebelik öncesi testler, sağlık durumu, genetik incelemeler, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, alışkanlıkların değişimi gibi konularda genel danışmanlık almaktadırlar. Sağlıklı gebeliklerin oluşmasında gebelik öncesi ve gebeliğin erken dönemlerinde düzenlenecek eğitim sınıflarına gereksinim vardır. Ayrıca bu yürüyüşte yol güvenliğini sağlayan Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne, ulaşımı sağlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlı-ğına, Mardin Devlet Hasta-nesi Yönetimine, Gebe Okul-ları İl Koordinatörümüz Gülistan Aydoğan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın