Beyaz bayraklı okulların yüzde 37’si Beslenme Dostu

  • Haberin Tarihi: 20 Aralık 2018
  • Bu haber 484 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Beyaz bayraklı okulların yüzde 37’si Beslenme Dostu

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere Mardin’e geldi. Beslenme Dostu Okul Programına katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe Mardin’de Beyaz bayrak ve Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanan 61 okul yöneticisine belgelerini takdim etti.
Mardin Halk Eğitim Merkezinde sabah saatlerinde gerçekleştirilen programa katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Mardin Valisi ve büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman, Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Daire Başkanları , İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanan okul yöneticilerine belgelerini dağıtımı yapıldı.
Vali ve büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman, İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz birer konuşma yaparak konu hakkında geniş bilgi verdiler.

Meşe, “Bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümler, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmiştir”
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe Dünya geneli artan obezite hastalığı ve buna bağlı gelişen hastalıkları aktararak okul çağından itibaren tedbir alınması gerekliliğini kaydetti.
Beslenme Dostu okul projesinin gönüllülük esasına dayalı yürütülen bir çalışma olduğunu kaydeden Meşe, “ 2010 yılından beri yürüttüğümüz, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı altında erişkin ve çocuklara yönelik sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, hareketli yaşamı artıran müdahalelerin yer aldığı eylem planlarımız hazırlanmıştır. Günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümler, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmiştir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında da temel olanlar kalp damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve KOAH (Kronik Bronşit)’tır. Bu hastalıkların ortak önlenebilir risk faktörleri, Tütün ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme ve yetersiz harekettir” dedi.

Ülkemizde ikokul 2. sınıf çocuklar da obezite yüzde 10
Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik o¨nce obeziteye ve obezite de diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserlere yol açmaktadır diyen Meşe, “ Obezite dünyada ve ülkemizde artan bir sorundur. Son kırk yılda 5-19 yaş arası çocuk ve adolesanlarda obezite 10 kattan fazla artmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün son verileri 5-19 yaş arası çocuk ve adolesanların 340 milyonundan fazlasının fazla kilolu veya obez olduğunu göstermektedir. Ülkemizde ikokul 2. sınıf çocuklarda obezite yüzde 10, fazla kiloluluk yüzde 14.6 bulunmuştur. Mardin’in yer aldığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde şişmanlık yüzde 4.5, fazla kiloluluk yüzde 10.5 oranlarında olduğunu açıkladı.

Beyaz bayraklı okulların ise yüzde 37’si Beslenme Dostu
Çocuklara yönelik tüm bu risk faktörlerini ortadan kaldırmaya yönelik eylem çalışmalarımızı, en önemli paydaşlarımızdan olan Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütmekteyiz diyen Meşe, “Beslenme Dostu Okullar Programı, bu işbirliğimizin en önemli eylemlerinden birisidir. 2010 yılından beri okullar gönüllü olarak başvurmakta Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve il Sağlık Müdürlüklerimiz ortaklaşa denetim yapmaktadır. Programda amaç, okullarda sağlıklı beslenme çevrelerinin oluşturulması ve bu konuda farkındalık yaratılmasıdır. Beslenme Dostu Okul olmak için ön şart okulun beyaz bayrak sahibi olmasıdır. Halen ülkemizde tüm okulların yüzde 16’sı beyaz bayraklıdır. Beyaz bayraklı okulların ise yüzde 37’si Beslenme Dostu Okul sertifikası almışlardır. Mardin ilimizde ise, tüm okullarının yüzde 6’sı Beyaz Bayraklıdır ve beyaz bayraklı okulların yüzde 12’si ise Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanmıştır. Hedefimiz tüm okulların bu işe gönüllü olmasıdır” dedi.
Sertifika töreninde konuşan Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı okulların daha hijyenik ve sağlıklı bir şekilde olması için il genelinde büyük bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz İl genelinde toplam 512 okulun Beyaz Bayraklı okul olduğunu ve şu an itibari ile toplam 61 okulumuzun ‘Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazandığını kaydetti.
Mardin Valisi Mustafa Yaman konuşmasında il genelinde çocuk ve gençlere yönelik başarılı çalışmalara imza atıldığını kaydederek okullarda ve il genelinde çocukların gelişim süreçlerinde geçler ve çocuklar için bir çok alanda yatırım yaptıklarını aktardı.
Konuşmaların ardından Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe , Mardin Valisi Mustafa Yaman , İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı , İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz tarafından 61 okul yöneticisine belgeleri takdim edildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın